Vals Nedir? Vals Dansı Nasıl Yapılır? Düğün Valsı Nasıl Yapılır

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Vals dansı, 19. yy’ın başlarında Almanya ve Avusturya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle önce Viyana’da ardından da 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur. Sonrasında da bütün dünyaya yayılmıştır.
Günümüzde “Viyana Valsi” ve “Modern (Standart) Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yerini almaktadır.

Asaletin Dansı Vals

Düğün Dansı ValsDüğün dansı vals, tarihin asil havasını düğün gecenize taşıyor ve sizi adeta bir masal kahramanına dönüştürüyor. Figürlerindeki zariflik ve müziğindeki yumuşaklık valsi en uygun düğün danslarından biri yapmaya yetiyor. Ayrıca performans sırasında çiftlerin beden teması birbirlerine güven vermelerini sağlıyor ve farklı bir dilden konuşmalarına yardımcı oluyor.

Vals dansının temelinde çiftlerin hissettiği duygular vardır. Ve hissedilen tüm duyguların bakışlara yansıması istenir. Kadınların zarafeti ve erkeklerin kibar hareketleri bu tarz için esastır. Müziğin güçlülüğü ise performansınızı bir adım öteye taşımaya hazırdır.

Neden Seçilmeli?

Düğün töreninizde kendinizi bir masal prensesi gibi hissetmek isteyenlerdenseniz şayet dans seçimi konusunda fazla araştırma yapmanıza gerek yoktur. Zira bu dans sizin için biçilmiş kaftandır. Zarif figürlerin ve aşk dolu bakışların bir araya geldiği bu tür, baloları kıskandıracak kadar iddialıdır.

Neden Vals Düğün Dansı:

Romantik çiftlerin dansıdır, her adımda karakterinizi yansıtmanızı sağlar.
Zarif ve kibar hareketler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
Kolay öğrenilir.
Beden yakınlığının esas olması çiftlerin kendini güvende hissettirir.
Görkemli elbiseler valsin temelini oluşturur. Kabarık gelinliklerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Nasıl Yapılmalı?

Valsin genel hareketleri oldukça basittir ve temel prensiplere dayanır. Bu sebeple öğrenmesi oldukça kolaydır. Çiftler bu dansı icra ederken tereddüt etmeyecekleri gibi beden temasından dolayı kendilerini güvende hissedeceklerdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Viyana ve Modern olmak üzere iki tip vals türü vardır. Modern vals diğerine göre çok daha yavaştır ve figürler belli bir bölgede gerçekleşir. Viyana ise daha hızlı bir müzik eşliğinde gerçekleşir. Çiftler kendi etrafında dönerlerken tüm salonun alanını kullanırlar.
Yaklaşık 400 yıl önce doğmuş bir dans olması nedeniyle çiftler kendilerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıktığını hissetmelidir. Tüm duruş ve bakışmalar eskiden izler taşımalıdır.
Çiftler birbirlerine sıkıca tutunmalı ve güvendiklerini izleyenlere hissettirmelidir. Bir nokta çevresinde dönerken bu temas asla kesilmemelidir.
Duruş pozisyonu diğer dans türlerine göre çok daha dik ve abartılıdır. Bu da çiftlerin asil görünmelerini sağlar. Bu sebeple bu duruştan asla vazgeçilmemelidir.

Saray Dansı Viyana Valsi…
Viyana valsi, yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupa’da doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoya sahip olan bu dal ¾’lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğidir. Günümüzde daha farklı hareketlerle şekillenmiştir. Aynı zamanda standart kategoride bir yarışma dansıdır.

İngiliz Valsi – Modern Vals
Temposu oldukça yavaştır. Viyana valsine göre daha farklı ve çeşitli elementlere sahiptir. ¾’lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir. Yarışmalarda da modern ve standart kategoride yerini alır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst