Ovo Nedir?

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Ovo (Moğolca: Овоо "yığın"), Moğol ve Altay halk inancında ve şamanizinde (özellikle Moğolistan'da pek çok yerde bulunan) genellikle kayalardan, taşlardan ya da ahşaptan yapılmış bir tür küçük yığma tepe ve saygı alanıdır. Ovoğ (Övö, Övöğ) veya Obo (Öbö) (Kazakça: Oba) da denir.

Özellikleri
Höyüklerin sembolize edilmiş küçük biçimleri olarak da algılanabilir. Ovo genellikle dağ geçitleri gibi, dağların üst kısmında ve yüksek yerlerde bulunur. İbadet için ve Budist törenlerde dini amaçlarla kullanılan yerlerdir.


r5EdZN.jpg
Moğolistan'da ahşaptan yapılmış bir ovo

Seyahat ederken, bir ovoya rastlandığında daha güvenli bir yolculuk için orada durmak ve sonra da üç kez saat yönünde daire çizerek etrafında dönmek gerekir. Genellikle, kayalardan yapılan bu yığınların etrafına daha sonraları kazıklardan bir çeşit çit eklendiği de olmuştur. Buralara saçı (kansız kurban) olarak tatlılar, para, süt, ya da votka şeklinde hediyeler de bırakabilir.

Ovolar genellikle yaz sonunda gerçekleşecek dağ ve gök ibadet törenlerinde kullanılır. Ziyaretçiler ovonun üzerine bir ağaç dalı ya da gökyüzünü sembolize eden ve hadag (kadag) adı verilen bir mavi tür tören bezi (ipek eşarp, kravat vs.) bırakırlar. Daha sonra da bir ateş yakarak tören dansı yapar ve dualar okurlar. Ardından da bir şölen düzenlerler.

Moğolistan'da Komünist dönemde, ovo ve uygulamaları diğer dini ibadetlerle birlikte resmi olarak yasaklanmıştır ama insanlar gizlice bu geleneği devam ettirmişkerdir. Günümüzde ise büyük oranda serbesttir.

wikizeroo
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst