Tasavvuf Nedir?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Tasavvuf cenab-ı Allah'ı tamamen tanıyabilme, kendini Allah'ın yoluna adama sanatıdır. Günlük hayatta Allah'tan uzaklaştıran tüm meşkalelerden uzak durmak ve kendini tamamen Allah'a adama sanatına Tasavvuf denilmektedir. Tasavvuf dünyevi meselelerinden ayrılıp uhrevi hayata kendisini adamış kişilerdir. Tasavvuf ayrıca imanı ihsana kavuşturma sanatıdır.

Tasavvuf Ne Demek?

Tasavvuf kelime anlamı itibariyle Tanrı'nın varlığını birliğini niteleyen ve bunu açıklayan dinsel felsefi akım olarak bilinir. Tasavvuf kelimesinin kökeni Arapçadır. Tasavvuf demek takvaya erişebilme sanatı olarak adlandırılır. Tasavvuf ayrıca menfi huyların terkedilmesi kendini iyiliğe ve güzel ahlaka adanmasına denilmektedir. Kelime köken anlamı ise teslimiyet olarak belirtilmiştir. Tasavvuf kelimesinin birden çok anlamı bulunuyor. Her anlamı birbirleri ile bağlantılıdır.

Tasavvuf kelimesinin bir diğer anlamı ise Resullullah sallahi aleyhi ve sellam'in hayatını örnek alıp, o hayata örnek olarak yaşamak ve Resullullah'ın yolundan giderek Allah'a teslim olmak anlamı da çıkmaktadır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst