Selülit Nedir?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun bulunduğu kısımda meydana gelir. Oluşan selülitler derinin üst bölümünde pütür pütür bir görüntü oluşturur fiziksel olarak kadınlarda kendine güvensizliğe sebep olur.

Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ve östrojen hormonunun da etkisiyle yağ hücreleri genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, bölgedeki dokulara daha az oksijen ulaşmaya başlar. Bunun sonucunda dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar. Selülitin oluşmasında sağlıksız yaşam koşulları, dengesiz beslenme, fazla alkol alma, çok sigara içme, bedensel hareketsizlik, uzun vadede selülitin yerleşmesine neden olabilir.

Selülit tedavisinde çok farklı metodlar ortaya atılmıştır ancak hiç bir metod tek başına tam olarak başarı sağlamamıştır. Bu seçenekler arasında çeşitli kremler, masajlar, akupunktur sayılabilir.

Cerrahi metodlar arasında ise en önemlisi Liposakşındır. Liposakşın, vakumla yağ alınmasıdır. Ancak selülit için yapılan liposakşında özel kanüller kullanılır. Bu kanüllerin ucunda bulunan küçük bıçaklar, selülit görüntüsüne neden olan deri ile alt tabakaları birleştiren bantları kesmeye yarar. Bu bantlar, deri ile alt tabaka arasında yağ dokusunun sıkışmasına ve selülit görüntüsüne neden olmaktadırlar.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst