Beauceron Köpek Cinsi Özellikleri, Bakımı Ve Kökeni

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Beauceron, tarih kayıtlarına göre kökeni 16. yüzyıla dek dayanan köpek ırklarından biridir. Rönesans dönemindeki birçok el yazmasının içerisinde adıyla yer alan bu köpek ırkının iki farklı ırk olarak geliştirildiği düşünülmektedir. Resmen ilk defa Beauceron köpek ırkı 1863 yılında merkezi Paris’te gerçekleştirilen bir köpek fuarında Pierre Megnin sayesinde tanıtılmış ve bundan kısa bir süre sonra da cinsin adı ve standartları kabul edilerek resmen bir cins olarak adı kararlaştırılmıştır. O zamanki Beauceron cinsiyle bugün görmüş olduğumuz Beauceron ırkları arasında bazı farklılıklar vardır ki, 19 yüzyıl başlarından günümüze kadar geçen süreç içerisinde bu köpek ırkı kötü hava koşullarına dirençli olması için geliştirilmiş ve daha güçlü bir form kazandırılmıştır.

BEAUCERON CİNSİ ÖZELLİKLERİ

Kaslı ve güçlü bir yapısı olan Beauceron cinsi köpekler vücut yapılarının aksine oldukça çeviktirler. Tarih sahnesi boyunca Fransa’da av köpeği, bekçi köpeği gibi çeşitli amaçlarla kullanılan bu ırk savaş sahnelerinden de hiçbir zaman eksik edilmemiş ve Fransız ordusu bu köpek cinsini savaşlarda oldukça sık kullanmıştır.

İkinci dünya savaşına kadar yalnızca Fransa sınırları içerisinde popülariteye sahip olan bu köpekler savaş sonrasında diğer milletler tarafından da tanınmış ve kendi ülkelerine götürülmesi sonucunda tüm dünyada tanınan ve popüler köpek ırklarından biri haline gelmiştir. Öyle ki Amerikan Kennel Club, Beauceron’ı 11 Şubat 2007 yılında Westminster Kennel Club Dog Show ise 2008 yılında bu köpeği resmen bir çoban köpeği ırkı olarak kabul etmiştir. Savaşçı ve cesur yapısının yanı sıra bu köpekler oldukça itaatkar olma özelliğine sahiptirler. Götürdükleri birçok ülkede çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılan Beauceron’lar refakatçi köpekler ve pet hayvanları olarak da yetiştirilmektedir.

BEAUCERON FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Beauceron, son derece iri ve kaslı yapılı bir o kadar da atletik fiziki yapıya sahiptir. İriliğin hantallaşmaya neden olmadığı nadir köpek ırklarından biri olan Beauceron’lar oldukça güçlü ve caydırıcı bir dış görünüşe sahiptir. Kulakları baş bölgesinin üst kısmındadır ve kesilerek daha dik görünümlü kulaklara sahip olmaları sağlanır.

Doğal kulak yapısı da köpeği rahatsız etmediği için doğal olarak kalmasında bir sorun yoktur. Oldukça düz bir boyun yapısı vardır ve boyunu gövdesiyle uyum içerisinde görünüme sahiptir. Yumuşak ve ince tüylere sahip Beauceron’lar çoğunlukla siyah, kahverengi, gri olarak iki farklı renk birleşimiyle görülmektedir.

BEAUCERON KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Yıllarca savaşlarda, koruma alanlarında ve daha birçok caydırıcı görevde kullanılan Beauceron köpekler cesurluk özellikleriyle öne çıkmaktadırlar. Koruma iç güdüleri oldukça ağır basan bu canlılar sahiplerine karşı son derece sadık ve itaatkardır. Korkutucu dış görünümü ve düşünülenin aksine Beauceron’lar sakin ve sessiz bir mizaca sahiptir. Doğru şekilde eğitilebilirse sakinlik mizacı kolaylıkla korunabilir ve Beauceron’ın oldukça dost canlısı bir köpek haline gelmesi sağlanabilir. Beauceron cinsi köpekler boyutları, enerjileri ve yapıları nedeniyle daha çok bahçede beslenmek için uygun olan fakat daire yaşantısına uygun olmayacak olan köpeklerdir.

BEAUCREON BAKIMI

Fiziksel yapısı nedeniyle bu köpek cinsleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak aktivite ihtiyacı yüksek olan köpeklerdir. Çoğunlukla değişiklikten hoşlanırlar ve uzun yürüyüşlere bayılırlar. Enerjilerini tam olarak atabilmeleri ve iç güdülerini tatmin edebilmeleri için bu köpeklerle oynamanız ve mümkünse bahçe gibi güvenli ortamlarda koşmalarına izin vermeniz gerekir.

Kısa, yumuşak ve tek katlı olan tüylerinin tıraş edilmesine gerek yoktur ancak ortalama olarak tüyleri dökülebileceği için haftada bir veya iki defa tüylerini fırçalayarak ölü tüylerin toplanması fazlasıyla yeterli olacaktır. Tüy döküm zamanları geldiğindeyse düzenli olarak tüylerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst