Welsh Springer Spaniel Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri Ve Bakımı

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
WELSH SPRİNGER SPANİEL KÖKENİ

Welsh Springer Spaniel av köpeği olarak bilinmektedir. Tahminen MS 1300’lü yıllarda yetiştirilmiş olup, Britanya’nın güneybatısında yer alan Galler ülkesinde meydana getirilmiştir. Welsh Springer Spaniel daha önceleri Cocker Spaniel veya Cocker olarak adlandırılmaktaydı. Daha sonraları ise Spanieller kendi aralarında bir ayrışıma girdiler. Bu ayrışım sonucu Su Spanieli ve Kara Spanieli olarak ikiye bölündüler. Bir zaman sonra ırk arasında daha fazla bölünme oldu ve Springer Spanieller’i -Cocker Spanieller’i olarak iki farklı ırk resmiyette de kabul gördü. Böylece ortaya Welsh Springer Spaniel çıktı. Welsh Springer Spaniel, av esnasında bölgeyi terk etme yahut bölgeden fazla uzaklaşma eğilimi gösterdiğinden eğitimine önem verilmesi gereken bir köpektir. Sürekli hareketli olması ve neşeli tavırlar sergilemesi nedeniyle pet olarak tercih edilmeye başlamıştır.

WELSH SPRİNGER SPANİEL ÖZELLİKLERİ VE KARAKTERİ

Welsh Springer Spaniel, sıkı bir vücut yapısına sahip, orta boylu bir köpektir. Kafa üstü yuvarlak olarak tanımlanır, alnından burun bitimine kadar uzanan bölgeyse kare şeklindedir. Uzun kulakları yere doğru düşüktür. Kafasının hemen altında yer alan gözleri yüzüyle orantılı ve koyu renklidir. Bu ırkın tüyleri ipeksi bir yapıya sahiptir. Tüyleri orta uzunlukta olup, tüylerinin şekli düz veya hafif dalgalı olabilmektedir. Tüy uzunluğu bölge bölge değişiklik gösterebilir. Bu bölgeler; göğüs, karın, bacak ve kuyruk bölgesidir. Bu bölgelerde biraz daha uzun tüylere rastlanmaktadır. Kürkünün rengiyse kızıl veya beyaz kızıl olabilir.

WELSH SPRİNGER SPANİEL BAKIMI, EGZERSİZ İHTİYACI VE YAŞAM ALANI

Welsh Springer Spaniel, orta derecede tüy döken bir köpektir. Tüylerinin görünümü ve sağlığı açısından düzenli olarak fırçalanmasında fayda vardır. Özellikle tüy dökme mevsimi geldiğinde daha itinalı bir bakım gerekmektedir. Gerek görüldükçe banyo yaptırılabilir yahut kuru şampuanla temizlenebilir. Kulakları yere düşük konumda olduğundan dolayı kulak içleri çok fazla hava alamaz. Bu nedenle enfeksiyon riskini en aza düşürmek ve kulak içi sağlığını korumak için düzenli olarak kulak içi temizliği yapılmalıdır. Bunun dışında parmak arası tüyleri ve tırnakları düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Parmak arası tüylerini ve tırnaklarını kısalmanız gerekmektedir.

Welsh Springer Spaniel düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir çünkü sürekli hareket halinde ve enerji dolu bir köpektir. Mümkün olduğunca serbest kalmalı (tasma vs olmadan), serbest koşular yapması için alan sağlanmalıdır. Welsh Springer Spaniel’e yeterli egzersiz yaptırılmadığı takdirde canı sıkılır, tembelleşmeye ve buna bağlı olarak sürekli olarak kilo almaya başlar. Köpeğinizin ruh ve fiziksel sağlığı için egzersiz çok önemlidir.

Bu ırkın apartman hayatına uyum sağlayabileceğini söylemek yanlış olmaz. Ev içinde de yaşayabilir fakat yine de orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Ev içinde çok fazla hareketli değildir. Bu nedenle serbest hareket edebileceği ve egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği bir alan Welsh Springer Spaniel’i mutlu eder. Kürk yapısı nedeniyle sıcak, soğuk ve nemli havalara uyum sağlayabilir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular Forum Tarih
anqeL Hayvanlar Alemi 0 88

Benzer konular

Üst