İrlanda Setter’ı Nasıl Köpektir? Özellikleri Ve Bakımı

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
İrlanda Setter’ı kayıtlara göre 1800’lü yıllarda ortaya çıkan köpek ırklarından biridir. Çeşitli melez köpeklerin çiftleştirilmeleri vasıtasıyla geliştirilmiş ve en sonunda kendine has bir ırk haline gelmiştir. İrlanda Setter’ı aynı zamanda halk arasında Kızıl Setter olarak da bilinir. İlk gelişiminden bu yana renginde çeşitli bölgelerde değişim meydana gelmekle birlikte, ilk hali kızıl kahverengi ve beyaz olarak bilinmektedir. Günümüzdeki rengi ise sadece kızıl kahverengi şeklinde görülmektedir. Bu ırkın uzunluğu omuzdan yere olacak şekilde 68.5 cm’i bulabilmektedir. Ağırlığı ise 27 kg’a kadar çıkabilmektedir.

İrlanda Setter’ı oldukça zeki ve enerji dolu mizaca sahiptir. Diğer hayvanlarla çok iyi geçinir ve herhangi uyum sıkıntısı yaşamaz. Sahibine karşı koruma görevini yerine getiren ve yabancılarla kolayca tanışıp anlaşabilen sosyal bir köpektir. Sosyal olduğu kadar özgürlüğüne de düşkün İrlanda Setter’larıyla bu nedenle eğitim sırasında çeşitli anlaşmazlıklar yaşanabilir. Sürekli koşmak ve uzun saatler süren yürüyüşlere çıkmak isterler. Tüm bu aktivitelerin dışında kalan eğitim programlarıysa İrlanda Setter’ları için can sıkıcı birer dersten ibarettir.

İRLANDA SETTER’I NASIL BİR KÖPEKTİR?

İrlanda Setter’ının karakterine baktığımızda ilk planda yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok zeki olduğunu söyleyebiliriz. Adeta bir insan gibi düşünebilen bu köpekler aşırı sevgi dolu ve çok hareketlidir. Aktif olmayı çok sever ve yorucu aktivitelerden hoşlanırlar. Onu düzenli yürüyüşlere çıkarmadığınız zaman yerinde duramaz ve kontrolden çıkar. Dolayısıyla İrlanda Setter’ı sahibi olacak kişilerin köpeğine vakit ayırmayı seviyor olması şart.

İrlanda Setter’ları özgürlük konusunda takıntılıdır. Sürekli verilen komutları sıkıcı buldukları gibi yalnızca ufacık alan içerisinde dönüp durmaktan da hoşlanmazlar. Sosyal yapıları gereği çocuklarla ve yabancı insanlarla iyi geçinmeyi çok severler. Sevgisini hemen belli eder ve karşısındaki kişiden de hemen sevgi görmek isterler. Sahibine karşı koruma iç güdüsü taşıyan İrlanda Setter’ı saldıran olmamasına karşın sahiplerine karşı gerçekleştirilen hoşlanmadıkları durumlarda hemen tepki gösterebilirler. İrlanda Setter’larının bir diğer özelliği de çok iyi koku alma yetisine sahip olmalarıdır. Üstün koku alma yetenekleri bu köpekleri yetenekli birer avcı köpeği kılar. Dolayısıyla av amacıyla yetiştirilmeye son derece uygundurlar.


İRLANDA SETTER’I BAKIMI

İrlanda Setter’ının bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri yumuşak ve düzdür. Tüy uzunlukları çok uzun olmamakla birlikte çok fazla tüy dökmemesiyle bilinen köpek ırkının, bakımının düzenli yapılması gerekmektedir. Tüylerini düzenli aralıklarda taranmalıdır. Böylece tüyleri her zaman güzel görünecek ve alımlı bir dış görünüşe sahip olacaktır. Tüy bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biriyse tüylerinde meydana gelecek olan yapağı ve düğüm gibi sorunlara karşı dikkatli olunmasıdır. Özellikle bu sorun tüy dökme mevsiminde meydana gelir ve dönem içinde olası sorunları engellemek için daha fazla ilgi gösterilmelidir.

İRLANDA SETTER’I KÖKENİ

İrlanda Setter’ı ilk başlarda Amerika’da tanınmaktaydı. Diğer Setter ırklarının çiftleşmesiyle meydana gelen İrlanda Setter’ları bir zamanlar daha kısa bacakları olan bir köpekti. Kürkünün rengi ise kızıl kahverengi ve beyazdı. Daha sonraları sadece kızıl kahverengi olarak kaldı ve diğer Setter ırklarına kıyasla daha çok ilgi görmeye başladı. İngiliz Setter’larından daha eski bir ırka dayanan İrlanda Setter’ı 19. Yüzyılda showlarda yer aldı ve yoğun ilgi gördü. Bu ırk sadece bir av köpeği olmayıp aynı zamanda aile ve show köpeği olarak da bilinir. Dış görünüşünün çok fazla beğeni toplaması nedeniyle av yeteneğini arka planda bırakmış ve sadece güzelliği için üretilmiştir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst