İlk Defa Köpek Besleyecekler Için Tavsiyeler

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
İlk defa Köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzda adındanda anlaşıldığı üzere ilk kez köpek besleyecek arkadaşlara yardımcı olma amaçlı olarak konumuzu açmış bulunuyoruz.Bu konumuzda dikkat etmeniz gerekenler ve kendi kendinize sormanız gereken soruları ve cevapları bulacaksınız.

Çoğu insan kendisine bir dost bir arkadaş edinmek ister.Köpeklerin hepsi birer bizler için bir dosttur.Kimisi Orta büyüklükte, kimisi küçük kimisi ise oldukça büyük bir görünüme sahiptirler.

Köpekleri hepimiz çok fazla sevdiğimiz için imkanlarımız uygun olduğunda köpek beslemeye karar vermiş olabiliriz ama öncelikle bundan önce kendimize sormamız gereken bir takım sorular var.Bu sorulara tüm samimiyetinizle ve doğru bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor.Çünkü bu almak istediğiniz köpeğe sizin uygun olup olmadığınızı ve bir nevi bir test olarak görebilirsiniz.Çünkü köpekler bir heves uğruna alınıp maalesef daha sonra dışarlara bırakılıyor.Hayvan barınakları böyle köpeklerle dolu o yüzden hem bir canlıyı üzmemek hemde günaha girmemek adına çok dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

İLK DEFA KÖPEK BESLEYECEKLER İÇİN TAVSİYELER

İlk defa köpek besleyeceğim ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle şu soruya kendiniz cevap vermelisiniz.Eviniz Bahçeli bir ev mi? yok köpeğinizi apartman dairesinde mi besleyeceksiniz? bu soru çok önemli bir soru neden diye soracak olan arkadaşlara hemen cevabı verelim.Çünkü bazı köpek ırkları apartman yaşantısına uygun değillerdir.Bu köpek ırkları hem çok hareketli hemde yapı gereği bir apartmanda ev içersinde yaşayamazlar.Bunun için buna dikkat ederek öncelikle bu sorunun cevabı önemlidir.
Ardından bu sorunun cevabına göre apartman yada bahçeli ev için ona uygun bir köpek ırkını seçmemiz gerekiyor.Bu köpekler çok sınırlıdır ve çok dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.Köpeğe ait bir odanız var mı? köpeğin orada yemek yiyeceğini orada tuvaletini yapacağını unutmamalısınız.Özellikle yavru köpek iken köpek doğal olarak evde sizin belirlediğiniz bir alana tuvaletini yapacaktır.Apartmanda köpek beslenecekse benim tavsiyem geniş bir evin olması hem köpeğin hemde sizlerin rahat olması gerekiyor.

ilk defa köpek besleyecekler hangi ırkları tercih etmeli?

İlk defa köpek besleyeceğiniz için apartman ortamında köpek besleyeceğinizi farzedersek havlamaması köpeğiniz ve sizin komşularla ilişkileriniz açısından en önemli kriterdir.Çünkü sürekli havlayan bir köpek ırkı apartman için uygun olmadığı gibi çoğu müstakil bahçeli ev için bile uygun değildir.Çünkü Şehir merkezlerinde müstakil evler genelde ya yan yanadır yada karşısında apartmanlar vardır ve ses birşekilde karşıya cok rahat şekilde köpeğin havlamasınla gidebilir.Köpek beslemek isteyen özellikle şehir içinde yaşayan bahçeli eve sahip olanlar bile son zamanlarda çok sık havlamayan köpek cinslerini tercih etmektedir.

Yukarıdaki sorulara cevaplar verdiyseniz hemen diğer bir sorumuza geçelim.Almak istediğiniz köpek küçük bir ırk mı olmalı? yoksa büyük bir ırkmı olmalı? bununda seçimini yapmanız gerekiyor.Birde insanların çoğunun bildiği bir yanlışı söyleyelim.Küçük ırklar büyük ırklara göre daha çok havlar.Mesela bir zil sesinle bile apartmanda besleyecekseniz hemen köpeğin havlayacağını unutmamalısınız.Büyük ırklar yada orta boy ırklar havlamama açısından daha uygundur.

Köpeğinizin karakter özellikleri nasıl olmalı? diğer bir sorulması gereken soruda budur.Köpeği bir arkadaş dost, oyuncu olarak mı alıyorsunuz? yoksa aynı zamanda evimi korusun diyemi alıyorsunuz? bu sorunun cevanıda köpek ırkının seçiminde son derece önemlidir.Arkadaş, dost yanlısı bir köpek ile korumacı bir köpek arasında tabiki farklar vardır.Korumacı bir köpeğin eğitimi daha zordur.

Bu kriterlerin ardından şimdi diğer önemli bir hususa geçmek istiyorum.

KÖPEK MASRAFLARI NE KADAR?

Aslında çoğumuz köpek almak ister fakat masraflar yada maddi açıdan bizi ne kadar zorlar hakkında fikir edinmek ister.Çoğu araştırmalarımda bununla ilgili çok detaylı bilgiye ulaşamadım bunun için size kısa bilgi vermek istiyorum.Köpekler secereli yada seceresiz olarak veya kırma olarak olabilir.

Tanıdığınız birinin anne karnından doğduktan sonra 2-3 ay sonra yavru köpeği alabilirsiniz.Diğer bir şekilde barınaklardan köpek sahiplenebilirsiniz.Unutmayın barınaklar bir heves uğruna alınıp bir şekilde dışarı salınmış köpeklerle dolu üzgünüz ki.Bu köpeklere bir dost olmak istemez misiniz? bunun için bulunduğunuz yerin barınaklarına gitmeniz gerekiyor.Diğer bir seçenek ise secereli köpeklerdir.Bu secere dediğimiz durum köpeğin ırkının garantisi demektir kısacası.Bu tarz köpekler özellikle köpek çiftliklerinde satılmakta ve yüksek paralar istenmektedir.

Neyse hemen konumuza dönelim küçük bir yazıdan sonra.Köpek masrafları diyorduk.Köpeklere evde yapılan yemeklerden verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.Bunun birçok nedeni var sağlıkla ilgili nedenler en büyük nedeni diyebiliriz.Bunun için köpeğinize yavru yada büyük nasıl alacağınızı bilmiyorum.Diyelim ki yavru bir köpek aldınız bunun için şu masrafların olacağını unutmayın.

Öncelikle Köpek aşı masrafları.Bu masraflar çok fazla olmamakla beraber her yıl yaptıracağınızı.Özellikle yavruyken herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız ekstra masraf olacağını unutmayın.Köpek mamalarınında en ucuzlarının ortalama 80-100 tl arası olduğunu söylemekte yarar var.Bu Köpek mamaları ortalama 1 ay gibi bir süre gitmektedir.Tabi bu köpeğin cinsine göre 1.5 ay kadarda gidebilir.

Köpeği bahçede besleyecekseniz bir kulübeyede ihtiyacınız var.Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda su geçirmeyen bir kulübe köpeğiniz için çok önemlidir.Bunlarında fiyatları yine ırkına bağlı olarak kaliteli bir kulübe 300-400’den başlamaktadır.

Bu bilgiler sonrası ortalama olarak köpeğin masrafları hakkında fikir edinmeniz mümkün.Şunuda not olarak söyleyim her ne kadar maddi durumunuz her açıdan elverişli olsada bir köpeğin günde en az 2-3 saat ilgi istediğini egzersiz gerektiğini unutmamak gerekiyor.Köpekler evde arada bir bakılacak canlılar değildir.Her zaman ilgi istemektedirler.

Bir konumuzun daha sonuna geldi ilk defa köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzla ilgili sorularınızı sormaktan çekinmeyin
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst