Orta Taş Çağı (M.ö. 10000-6000)

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Orta Taş Çağı bilinen diğer isimleri Yontma Taş Devri, Mezolitik Devir.
Dönem: MÖ 10000-MÖ 6000

İnsanların taşları yontmaya başladığı, taşları kendilerini savunmak ve avlanmak için kullandıkları devirdir. Basit aletler yapılmıştır. O dönemdeki insanlar bu aletleri kesmek, kırmak, oymak, delmek ve parçalamak amacıyla kullanılıyorlardı. İnsanlar bitki özlerinden elde ettikleri boya maddeleriyle mağara duvarlarına resimler yapmaya başlamışlardı. Bu çağda insanlar yaşamlarını genellikle avcılık ve toplayıcılıkla sürdürmüşlerdir.

Tarım henüz yapılmamaktaydı. Ancak bazı bilim adamlarına göre bu dönemin sonlarına doğru tarımla ilgili denemeler yapıldığını tarıma geçiş aşamasına gelindiğini söylemektedirler. Ancak günışığına çıkan somut kalıntılara göre insanlar, bazı otçul hayvanları (Köpek, koyun, keçi, sığır gibi) bu çağın sonlarına doğru evcilleştirmeyi başlamışlardı. Evcilleştirdikleri bu hayvanları sürü halinde otlattıktan sonra mağaralarına dönerek kendi yaptıkları çitler içinde koruyorlardı.

Buna verilecek en somut örnek, 2004 yılında Bulgaristanın Dobrich Şehri yakınlarındaki bir mağarada yapılan arkeolojik kazılarda bulunan kalıntılarda pişmiş Kil den yapılmış basit kap, çanak ve sürahiye benzer gereçlerde evcilleştirdikleri hayvanlardan ürettikleri süt 'ten yaptıkları Peynir kalıntıları bulunmuştur. Ayrıca bu mağarada balık avında kullanılmak üzere ahşaptan yapılmış yaklaşık 9000 yıllık basit bir kayık ve kürek kalıntısı, bitki liflerinden yapılmış balık avlamak için bir ağ kalıntısına rastlanılması bilim dünyasını heyecanlandırmış, çok sayıda arkeologun bu bölgeye gitmesine sebep olmuştur. İnsanlar bu çağda doğal sığınaklar olan mağaralar sayesinde vahşi hayvanlardan korunmuşlardır.

İnsanlar üretmeyi bilmedikleri için genellikle tüketici durumundadırlar. Kemikten ve ahşaptan yapılmış mızraklar, taştan heykeller yapılmaya başlanmış, öldürdükleri hayvanların kürklerini vücutlarına kıyafet olarak kullanmaya başlamışlar; bu çağın başlarında ateş yakmayı öğrenmişlerdi. Bu çağın en özgün buluntuları mikrolit diye adlandırılan çakmak taşından yapılmış geometrik biçimli aletlerdir. Anadolu'da bu döneme ait bulgulara Tekkeköy ve Antalya Beldibi mağaralarında rastlanır. bu çağda insanlar, göç etmeden yaşamak için doğal şartları uygun yerler buldular. bu yerler, doğal yiyeceklerin ve av hayvanlarının bulunduğu verimli, sulak alanlardı.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst