Zerdeçallı-Portakallı Anason Çayı

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
1 adet çekilmemiş tüm anason
1 parça tüm zerdeçal
2 dilim portakal
4-5 tutam adaçayı
Bal (isteğe bağlı)
2 bardak su

Anasonun zararları ve yan etkileri
Her bitki gibi anasonu da tavsiye edilen ölçüde tüketmek gerekir. Etkili bir bitki olan anasonun yüksek dozlarda alımı faydasından çok zarara sebep olabilir. Olası yan etkileri;

Hamilelik ve emzirme döneminde anason tüketmenin güvenli olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
Çocuklarda az miktarda ağızdan alındığında çoğunlukla güvenlidir. Ancak cilt uygulamalarında yan etki görülebilir.
Anasona benzer (kuşkonmaz, kimyon, kereviz, kişniş, dereotu ve rezene) diğer bitkilere alerjisi olan bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Anasonun takviyeleri, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Östrojen veya doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere herhangi bir hormon tedavisi görüyorsanız kullanmayın. Anason, östrojen hormonunun etkisini taklit edebilir ve hormona dayalı tedavilerin etkinliğini azaltabilir. Ayrıca, belirli kanser türlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan tamoksifenin etkinliğini de azaltabilir.
Ayrıca yine östrojen benzeri potansiyel etkileri nedeniyle; meme kanseri, uterin kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya uterin fibroidleri gibi hormona duyarlı bir durumunuz varsa anasondan uzak durun.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst