Göz Renginizin Hayatınız Hakkında Garip Ipuçları Verdiğini Biliyor Muydunuz?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Gözünüzün renginin ela, kahverengi, siyah, mavi ya da yeşil olmasının sadece görünüş olarak sizi diğer insanlardan ayırmıyor. Gözleriniz yalnızca vücudunuzun de ruhunuzun da aynası niteliğinde. Amerika Birleşik Devletlerindeki köklü üniversitelerden Pittsburgh üniversitesinin ulaştığı araştırma sonuçlarına göre göz renkleri ile ilgili ilginç saptamalarda bulunuyor.

Mavi Renk Gözlü Herkes Karadenizli

Amerikalı bilim adamları mavi göz renginin yaklaşık 6000-10000 yıl öncesinde Karadenizde yaşayan bir insanın genetik mutasyonu sonucu ortaya çıktığı sonucuna ulaştılar. Yani bu demek oluyor ki dünya üzerinde yaşayan her mavi gözlü insan hem akraba hem de Karadenizli.

Açık Renk Gözleri Olan Kadınlar Daha Rahat Doğum Yapıyor

Göz renkleri açık renk olan kadınların diğer kadınlara oranla daha az doğum sancısı çektiği de yine bu araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.

Gözleri Açık Renk Olanlar Daha Fazla Alkol Tüketiyor

Açık renkli gözleri olan insanlar koyu renk gözlülere oranla alkolün etkilerini daha yavaş hissediyor ve dolayısıyla daha çok alkol tüketiyorlar.
Koyu renk gözlü insanlar ise alkolün etkilerini daha çabuk hissettikleri için alkol tüketiminde gözle görülür bir düşüş oluyor.

Koyu Renk Gözlü İnsanların Refleksleri Daha Kuvvetli
Göze renk veren madde olarak bilinen melanin beynimizin de daha çabuk tepki vermesini sağlayarak reflekslerimizi kuvvetlendiriyor.
Koyu renk gözlü insanlarda melanin seviyesi daha yüksek olduğundan refleksleri daha kuvvetli oluyor.
Bu da onların araç kullanmalarını, refleks gerektiren sporları vs. daha iyi yapmalarını sağlıyor.

Açık Renk Gözlüler Daha İyi Öğrenci

Koyu renklilerin aksine açık renkli gözlere sahip insanların da beyin aktivitelerini diğer insanlara oranla daha yavaş yapmaları onları, plan program gerektiren aktivitelerde daha başarılı hale getiriyor.
Daha yavaş ve daha sağlam bir öğrenim süreci gerçekleştiği için, eğitim hayatlarında ve her türlü planlamalarında daha başarılı hale geliyorlar
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst