4 Adımda Kedilerde Göz Temizliği

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Kedilerin cinslerine göre gözlerinin akma sıklığı farklılık gösterir. Örneğin, Himalayan ve Chinchilla cinsi kedilerin gözlerinin akma sıklığı diğer cins kedilere göre daha fazladır. Unutmamamız gereken şey ise; temizlik sırasında gelişi güzel kullanılan kimyasal maddeler ve temizleme metotları değerli dostunuzun hassas gözlerine zarar verecek olmasıdır.

1 - Veterinerinizden Temizleme Solüsyonu İsteyin

Veteriner hekiminizden, kediniz için özel olarak üretilmiş olan göz solüsyonlarından satın alın. Temizlik işlemi sırasında bizler için üretilmiş olan temizlik ürünlerini (sabun, kolonya vb.) kullanmayın. Kimyasal maddeler, kedinizin hassas gözlerine körlükle sonuçlanabilecek olan ciddi hasarlar verecektir.

2 - Kedinizi Göz Temizliğine Hazırlayın

Göz temizliğine başlamadan önce kedinizin aktivite içinde olmadığı sakin bir anını yakalayın. Kedinizi kucağınıza alın ve hassas bir şekilde başını okşayıp sakinleşmesini sağlayın. Bu işlem sırasından sert bir şekilde yakalamak veya kovalamak gibi kedinizi strese sokacak ve korkmasına neden olacak olan hareketlerden kaçının.

3 - Temizleme İşlemine Başlayın

Elinize aldığınız temiz bir pamuk parçasını kediniz için özel olarak üretilmiş olan göz solüsyonu ile nemlendirin. Pamuğu aşırı derecede ıslatmamaya dikkat edin, 5 – 6 damla yeterli olacaktır. Nemlendirilmiş olan pamuk ile kedinizin gözlerini ve çevresini hassas bir şekilde temizleyin. Ayrıca, bu işlem sırasında nemli pamuğu dostunuzun gözlerinin içine değdirmek veya temizlik sırasında göz çevresine basınç uygulamak dostunuzun gözlerine zarar verecektir.

4 - Kedinizi Ödüllendirin

Sağlıklı bir göz temizleme sürecinden sonra kedinizi mutlaka ödüllendirin. Bu ödül sevdiği bir yaş mama veya kediniz için özel olarak üretilen ödül mamaları olabilir. Bu sayede değerli dostunuz göz temizliğine alışacak ve bir sonraki göz temizleme süreci sizler için daha kolay olacaktır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst