Doğal Halı Temizliği Nasıl Olur?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Halılar belli bir süre sonra kir, toz ve küf gibi olumsuz etkilere maruz kalıyor. Özellikle çocuk odalarında kullanılan halılar yıkanabilir halı özelliği olmasına karşılık diğer odalarda kullanılan büyük halıların çamaşır makinalarında yıkanması imkansız bir durumdur.

Halı Temizliği İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Halıların temizlenmesi için kullanılan halı temizleyicileri, evlerin havasına insan sağlığına zararlı toksit gazlar salıyorlar. Halı şampuanları ise halılar üzerinde kalıntı bırakabiliyor. Bu nedenle halı üzerinde emekleyen çocuk ve bebekler için bu durum oldukça zararlı bir durum olarak dikkat çekiyor.

Tüm bunlar yerine doğal bir yöntem olarak mısır nişastası ve karbonatın karıştırılması ile birlikte bir karışım meydana getirilerek doğal bir yöntem meydana getirilebilir. Bilindiği gibi karbonat halı üzerinde bulunan kokuları yok etme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda halı üzerinde bulunan bakteri ve mikropların da öldürülmesini sağlar. Karışımı oluşturan bir diğer etken olan mısır nişastası ise halı üzerindeki yağı ve nemi çeker. Böylelikle lekelerin halı üzerinde yerleşmesini engeller.

Karbonat ve mısır nişastası ile oluşturulan karışım halının tüm bölgelerine sürülerek halıların doğal bir yöntem ile temizlenmesi sağlanır. Karbonat ve mısır nişastası halıların her yerine sürüldükten sonra 15 ya da 20 dakika kadar beklenir ve sonrasında makina ile süpürülür. Bu işlem ile birlikte halıların üzerinde bulunan kir, toz, küf, bakteri ve mikrop gibi istenmeyen unsurlar temizlenmiş olur. Halıların temizlenmesi için uygulanacak bir başka yöntem ise halıların arap sabunu ile silinmesidir. Bu yöntem aslında geleneksel bir yöntemdir ancak oldukça faydalı yöntemler arasında yer alıyor. Arap sabunu aynı zamanda halıların parlamasını da sağlamaktadır.

Halılarda Meydana Gelen Lekeler İçin Çözüm Önerisi Nedir?

Halılarda meydana gelen lekeler halı üzerinde oluşur oluşmaz lekenin olduğu yere maden suyu dökülmelidir. Maden suyunun faydası halı üzerinde bulunan lekenin yüzeye çıkmasını sağlamasıdır. Maden suyu lekenin üzerine döküldükten sonra sertçe silinmesi gerekiyor. Böylelikle leke halıya tam anlamı ile yapışmadan halı lekeden kurtarılacaktır. Eğer ki buna rağmen leke çıkmaz ise lekenin üzerine biraz mısır nişastası dökerek silmeye devam edilir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst