Bahar Geldi Dayandı Kapıya

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Dediler ki, “bahar geldi dayandı kapıya.
Dedim sevinçle, “nerede, hani?
Dediler ki, “işte tık tık’ları açacak çiçeklerin habercisi.”
Dedim bir telaş bir telaş, “çiçeklerle mi gelir bahar hep böyle?”
Dediler ki, “elbet ya, rengi rengine uymaz her ağacın, açılır da saçılır göğe doğru.
Dedim merak içinde, “ben hiç bahar görmemişim demek, bir görsem.
Dediler ki, “hiç olur mu öyle şey, nasıl geldin bu yaşa baharsız?”
Dedim biraz üzgün, “hiç tanıştırmadılar ki baharla beni, görsem bile bilemem ki.
Dediler ki, “kimlerle yaşadın bunca zaman?
Dedim buruk buruk, “bir annem var, bir de babam; biri bahçede biri denizde.
Dediler ki, “söylemediler mi bahar geldiğinde
Dedim ki ürkek, “yok söylemediler, bir konuşabilseler bir sürü diyecekleri vardır elbet.
Dediler ki, “ne oldu, kim susturdu?
Dedim ki nemli gözlerle bakarak, “az gördüm onları, hatırlamam bile yüzlerini.
Dediler ki, “nasıl yani?
Dedim ki hasretle, “annemi bahçenin toprağına vermişler daha ben pek küçükken, babam denizde kaybolup gitmiş derinlere.
Dediler ki, “vah ah, ah vah!
Dedim ki tebessümle, “ben de arkalarından gidecekmişim birgün, ellerini öpecekmişim.

Dediler ki, “bak işte bahar gelmiş bile, çiçekleri açmış ilk senin yüreğinde.
Uzun uzun zamandır yoksun. Bahar gelince daha bir yokluğun dört yanda şiraze. Ağaçların dallarında sen, toprağın renginde sen, rüzgarın dokunuşunda sen; su, hava, ateş sen şiraze.

Dünya dönüyor, ben dönüyorum sana. Dünya dönüyor, ben dönüyorum bana. Biryerlerde noktaya takılıp düşecek, noktanın büyüdükçe büyüyen cüssesinde kendimden geçeceğim. Yokluğun çökertti her şeyimi. Varlığını bilip de o varlığa dokunamamanın yakan, acıtan, bitiren demindeyim yine. Bak şiraze. Canlanan hayata bak. Yeniden doğanlara, şahlanıp savrulanlara bak. Her umudu besleyebilecek yer bulanlara bak. Bir de dön o güzel yüzünü, bana bak. Bak şiraze. Otur karşıma asırlarını asırlarıma ekle, hep suskunluğuma sebep cümleleri yakala da birbirine düğümle.

Şiraze bak bana. Gerilerde bulacaklarından endişesiz, karşılaşacağın karmaşadan ürkmeden, her şeye hazır ve her olabileceğe dimdik durarak bak bana. Ne kadar acz içinde oluşuma tanık olacaksın. Yapamadıklarıma sürekli ah’lanışıma belki bir an sekte koyacaksın. Olamayışıma. Olduramayışıma. Hep eksik yanıma. Bana, benle olanlara, benle olmayı arzulayanlara, yoklarıma, varlarıma, var olmasını dileyip de tutamadıklarıma... dur da bir bak. Ben bile bihaber bendekinden, ben bile bigâne bendekine, ben bile garîp, acîp... Şaşma şiraze.

Kendimi bilmeye çabalamaktan düşen dimağımda bir karmaşa, bir tökezleyip yere serilme, bir umudun yiten aydınlığında kayıp gitme... Enginlerine al beni şiraze. Ver elini, ver sen’i şiraze. Eyyamında bu zamanımın titrek yaşıyorum. Sözlerin epeydir oldu dibe vuruşu. Gözlerinde kaybolsam sessiz, gözlerin bitirse beni. Olsam bir okyanus, masmavi; olsam bir sahra, sarı; olsam bir asuman; laciverd... sere serpe, uçsuz bucaksız bakan yitse rengimde, dalan çıkamasın hep derinlerde hep derinlerde ve düşen yansın, yansın, yansın da kül olup savrulsun ötelere. Şiraze...

Karşısına geçip durmaya yok mecalim. O denli esfelim o denli esfel. Ne baharı görür gözüm bu hal bende, ne bahar beni görür bu hal bende, ne bahar bilir beni bu hal bende, ne ben baharı bilirim bu hal bende. Şiraze ben baharı yüreğime uyandıramayışımın kaçıncı durağındayım. Üçe beş eklemeye, beşten on çıkarmaya, onla bini çarpıp milyona bölmeye çabalayışım beni içe çekiyor. İçte bir batak. İçte bir batak şiraze. Çektikçe çekiyor. Çektikçe çekiyor şiraze.

Geceleri bir mum karşısında oturup salınışına bakıyorum alevinin. Öyle narin kıpırdanışı var ki şiraze, dinginliğine doyamıyorum. Azar azar yanıp, yandıkça azar azar erimek ve nihayetinde kaybolup gitmek... şiraze ben yandıkça haykırıyorum. Şiraze ben eridikçe korkuya kapılıyorum. Şiraze ben ebede kayışımı tedirgin izliyorum.

Benden bir ben, benden daha bir ben doğuyor sabaha; diyorum “kimsin?
Aslınım” diyor.
Aslıma bakıp kendimi onda bulmaya çalışıyorum; diyorum “ne kadar güzelsin.
Güzelsin” diyor. “Bahar açmış saçlarında bak.
Bakıyorum. Göremiyorum şiraze.

ŞİRAZE
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst