Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Her yaz, yeni asfaltlanmış yoldan geçerken aynı endişeyi yaşıyorsunuz. Çünkü herkes gibi siz de ‘zift lekesinden’ hoşlanmıyorsunuz. Çıkaramadığınız zift lekeleri yüzünden kıyafetlerinizi çöpe atmaktan artık vazgeçebilirsiniz.

Zift lekesi, inatçılığı ve zorluğu ile bilinir. Hatta çok güçlü şekilde yapışan maddeler için ‘zift gibi yapışmak’ benzetmesi halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zift lekesi özellikle yaz aylarında sorun haline gelmektedir. Çünkü hava sıcaklığının yükselmesiyle yollarda yapılan asfalt çalışmaları, insanların zifte maruz kalmalarına sebep olmaktadır. Zift, hava ısındığında tam yapışkan hale dönüşür. Asfalta temas eden kişilerin zift lekesine bulaşması kaçınılmazdır. Asfalttaki ziftlerin erimesi sonucu, ziftler en çok giysilerimize, pantolon paçalarına, ayakkabılarımıza ve araçlarımıza bulaşmaktadır. Üstelik zift lekesinin kokusu da oldukça ağırdır.


Zift katranın daha yoğun kıvamlı olan biçimidir. Çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen siyah ve yapışkan bir atık maddedir. Zift soğuk hava koşullarında tamamen sertleşir ve kolay kırılabilen bir forma girer. Ilık havada ise yumuşar. Daha sıcak hava koşullarında tamamen eriyen, yoğun kokusu olan bir maddeye dönüşür. Çok koyu siyah bir rengi vardır ve biçim olarak sakıza benzer. Bu özelliği yüzünden zifte halk arasında ‘karasakız’ da denmektedir. Daha detaylı açıklayacak olursak; odun, linyit ve taşkömürünün damıtılması ile katran oluşur. Daha sonra katranın damıtılıp, içerisindeki diğer organik maddelerden ayrıştırılması ile geride kalan madde, zift olmaktadır.

Zift ve içeriğinde zift kullanılan maddeler, petrol bileşiklerinden elde edilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır.

Giysilerde Zift Lekesinin Temizlenmesi

Zift temizliğinde öncelikle kullanılacak temizleyici malzemenin özelliği önemlidir. Lekeyi temizlerken, kumaşınızın zarar görmemesi oldukça önemlidir. Bu sebeple kullanacağınız malzemeyi kumaşınızın görünmeyen bir yerinde mutlaka test ediniz. Temizleyici malzemenin zararsız olduğunu görürseniz, kullanabilirsiniz.

Zift Lekesine İlk Müdahale

Eve döndüğünüzde, pantolonunuzun paçasındaki zift lekesini fark ettiniz. Hemen paniğe kapılmayın. İlk iş, zifti kumaşın üzerinden uzaklaştırmanın bir yolunu bulmalısınız. Bunun en iyi yolu ise, giysinize bulaşmış olan zifti katılaşıp kurumadan, – gerekirse yeniden yumuşatarak- oradan çıkarmanızdır. Yumuşatmanız gerekirse, ilk adımda size vazelin sürmenizi tavsiye ederiz. Vazelin kumaşlara bulaşan zifti yumuşatmada oldukça işe yarar. Vazelini lekeli bölgeye uyguladıktan sonra bir müddet beklemeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak bir saat kadar bekledikten sonra, vazelin lekeyi yumuşatacaktır. Sürenin sonunda lekeyi kontrol edin. Eğer zift lekesinde yumuşama varsa, keskin bir malzemeyle lekeyi olduğu yerden kazıyın. Bunun için sivri uçlu bir kart, spatula ya da orta kesicilikte bir bıçağın sırtını kullanabilirsiniz.

İkinci Aşama: Lekeyi Hafifletme

Zift lekesini kumaştan kabaca temizlediyseniz, sıra geldi kalan lekeyi hafifletme kısmına. Fazlalığı alınmış olan lekenin üzerine aşağıda tarifi verdiğimiz karışımı sürünüz.

Malzemeler: Sirke ve yağ.

Yapılışı:
Çay bardağının çeyreği kadar doğal bir yağ ve aynı oranda, doğal bir sirkeyi karıştırınız. Pamuk ya da temiz bir bez yardımıyla lekeli bölgeye uygulayınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra lekenin 24 saat boyunca beklemesi en iyi sonucu verecektir. Sürenin sonunda lekeli bölge ılık su ve ağartıcı içermeyen bir deterjanla yıkanmalıdır.

Bu şekilde giysinize bulaşmış zift lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Zift Lekesinin Çıkmadığı Durumlarda Uygulanacak Yöntemler

Eğer deterjanla yıkadığınız halde zift lekesi çıkmıyorsa, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Lekeli bölgeyi doğal ve boya vermeyen bir yağ ile yumuşatınız ve ardından terebentin ile temizleyiniz. Terebentin oldukça güçlü bir çözücüdür.
Zift lekesi olmuş bölgeyi limonlu su ile arındırabilirsiniz. Temiz bir beze limon su dökerek, lekeli alanı siliniz.
Saf alkole batırılmış pamukla zift lekesi olan giysinizi silebilirsiniz. Özellikle sentetik kumaşlarda bu formül işe yarar. Saf alkol de leke çıkarmada oldukça etkilidir.
Not: Tüm bu yöntemlere rağmen eğer zift lekesi kıyafetinizden çıkmıyorsa, profesyonel bir temizlik firmasına başvurmanız en iyisidir. Kuru temizleme biraz pahalı olsa da evdeki çözümler işe yaramadığı zaman başvurulması gerekmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst