Çamaşır Suyu Lekesi İçin Neler Yapılabilir?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Çamaşır Suyu Lekeleri için Neler Yapabiliriz?

Kumaş Boyası ise Kamufle Edin


Çamaşır suyu ile lekelenen kumaşınız, koyu renklerdeyse; kumaş boyası kullanarak lekeli bölgeyi tamamen kamufle edebilirsiniz. Özellikle kahverengi, lacivert, siyah, koyu yeşil gibi renklerde oldukça başarılı bir sonuç elde ediliyor. Kumaş boyasının uygulama aşamasında ihtiyacınız olan uygun bir fırçadır. Bir de boyanın arkasındaki uygulama talimatlarını okumanız yeterlidir.

Kumaş Boyası ile Yeni Görünüm

Çamaşır suyu lekesinin bulaştığı kumaş, keten veya kotonsa yeni bir görünüm için kolları sıvayın. Ayrıca sevdiğiniz bir rengi seçin, giysinizi yeniden renklendireceksiniz. Burada sizden yapmanızı isteyeceğimiz şey; leke bulaşan kumaşı tamamen yeniden çamaşır suyuna batırmanız. Böylece kumaşın tüm rengi açılacaktır. Bundan sonra ise seçtiğiniz kumaş boyası ile kumaşınızı yeni bir renge boyayın.

Genelde çok sık kullandığınız giysiler yerine, evinizdeki tekstil ürünleri için bu yöntemi önermekteyiz. Çünkü çamaşır suyu ile tüm rengini açtığınız kumaş, dokusal olarak da değişime uğrayacaktır.

Bunun dışında isterseniz, tamamen çamaşır suyuna batırılmış giysinizi yeni ‘beyaz’ rengiyle de kullanabilirsiniz.

Yama Yapmak

Kendinize eğlenceli moda hileleri yaratabilirsiniz. Lekenin olduğu bölgelere, zevkinize göre yamalar yaparak giysinizi daha farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Şimdilerde moda olan yamalı kot pantolonları düşünürsek; kot pantolonunuza bulaşmış olan çamaşır suyu lekesini kapatmak için çeşitli desenlerde yama yapmaktan iyi bir seçenek yok. Giysilerinizde oluşan lekeli bölgelere zıt renklerde ya da değişik desenlerde kumaş parçalarını dikebilirsiniz. Eğer çamaşır suyu sıçrayarak dağınık lekeler bıraktıysa, birden çok yama dikerek, giysinizde eğlenceli bir hava yaratabilirsiniz.

Yırtık Giysi Modası

Günümüzde rağbet gören bir başka moda akımı ise yırtık giysiler üzerine. Siz de çamaşır suyu lekesi olmuş tişörtünüze, pantolonunuza simetrik kesikler yaparak, onu tekrar ‘kullanılabilir’ hale getirebilirsiniz. Ancak bu seçeneği uygularken dikkatli düşünmek gerekiyor. Her giysinizde kesik iyi durmayabilir. Örneğin; bir kot pantolonun dizine bulaşmış olan çamaşır suyu lekesi, yırtık olmaya oldukça uygundur. Ancak kumaş pantolonunuzda aynı uygulama yapılamaz. Bir başka örnek ise; yarım kollu bir tişörtünüzün kol bölümüne bulaşan lekeden, tişörtün kollarını keserek ve onu kolsuz tişört olarak değerlendirerek kurtulabilirsiniz.

Dekoratif Malzemeler Uygulamak

Tüm bunların dışında, çamaşır suyu lekesi bulaşmış olan giysinize pullar, boncuklar armalar dikerek görüntüyü zevkinize göre kapatabilir, farklı bir hava katabilirsiniz. Kot pantolonlar yukarıda da yazdığımız gibi çamaşır suyu lekesi gibi hasarlar söz konusu olduğunda çeşitli şekillerde dönüştürülebilen kumaş tiplerindendir. Rengi açılmış olan bölge yıpratılarak iplikli hale getirilebilir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst