Mustafa Kemal'in Adaleti

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Kurtuluş Savaşı'nda halkımız, Mustafa Kemal'in emriyle Türk ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olmuştur. Sakarya Savaşı öncesi başlatılan bu süreç, Tekalif-i Milliye Emirleri ile sağlanmıştır. Bu emirler ile Kurtuluş Savaşı'nın ekonomik olarak %91 oranında halkın yaptığı yardımlarla gerçekleştiğini görüyoruz .(1) Bu uygulama o kadar başarılı olmuştur ki daha sonrasında Churchill gibi önemli devlet adamlarına ilham kaynağı olmuştur.
Mustafa Kemal bu emri verirken sırça köşklerde saraylarda oturmuyordu. Fotoğrafta Mustafa Kemal Paşa'nın Tekalif-Milliye emirleri çıktığında Ankara'da kaldığı Direksiyon Binasını görüyorsunuz.
Osmanlı da, Birinci Dünya Savaşı boyunca çeşitli kanunlarla ordunun gereksinimlerini karşılamaya çalışmış ancak kanunlarda bulunan ve yeterince belirgin olmayan çeşitli ifadelerden dolayı, sorunlarla karşılaşılmış, çeşitli haksızlıklar, aşırılıklar ve görevi kötüye kullanma davranışları görülmüştür.
Kurtuluş Savaşı'nda ise yardım toplanırken oluşabilecek adaletsizliklere ve usulsüzlüklere karşı İstiklal Mahkemeleri devreye girdi. Suçluları ürküten, mazlumları esirgeyen İstiklal Mahkemeleri. Boş duran memurlara bile başka bir çalışkanlık, hileli amirlere bile başka bir açıklık, hükümet çarkına bir başka dönüş geldi.(2) İstiklâl Mahkemelerinde yargılama kurulunun arkasındaki levhada "İstiklâl Mahkemesi Mücadelesinde Yalnız Allah'tan Korkar" ifadesi vardı.(3) Cumhurbaşkanı da olsan, Mustafa Kemal de olsan, ŞAHSIM (!) da olsan orada sözü geçmezdi.
En önemlisi halktan bu yardımı talep edildiğinde KARŞILIKSIZ istenmiyordu. Devlet bu yardımı, geri ödemek koşulu ile alıyordu. Savaştan sonra halktan toplanmış olan 6 Milyon Lira değerindeki mal ve hizmetin TAMAMI halka geri ödenmiştir.(4) Ve devletin halka borcu kalmamıştır.
Lider olmanın, Mustafa Kemal olmanın ne demek olduğunu aslında tam da bundan sonra görüyoruz. Çünkü o Mustafa Kemal, Osmanlı'nın Türk halkından alıp geri ödemediği ve Kurtuluş Savaşı'nda halktan toplanan yardımların neredeyse 3 katı olan 17 Milyon Lira'yı da yardım sahiplerine geri ödemiştir.(5)
İşte bu yüzdendir ki bir millet, hala Mustafa Kemal'inin peşinde.
Ahmet Özgür Türen
(1)Cezmi Tezcan, Tekalif'i Harbiye ve Tekalif'i Milliye Örneklerinde Savaş Dönemleri Mali Politikaları, Doktora Tezi
(2) İsmail Habib Sevük, Açıksöz Gazetesi, 21 Ağustos 1921
(3) Ergün Aybars, İstiklal Mahkemeleri
(4)Cihan Duru, Atatürk Dönemi Maliye Politikası
(5)Serpil Sürmeli, Milli Mücadele'de Tekalif'i Milliye Emirleri
 

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Ulu önderimizi saygıyla anıyorum.
Mekanı cennet olsun. 🌹
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst