Ultraviole Işınlarının Zararları

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Uv ışınlarına maruz kalmaya karşı cildimizi korumak oldukça önem taşımaktadır. Fakat gerçeğin bilinmesi gereklidir ki UV ışınları cildimize verdiği zararlar kadar gözlerimize de zarar teşkil edebilir. Gözlerimizin bizler için değeri bilindiğinden dolayı gözlerdeki UV etkisi birikim yapar bunun neticesinde ise kısa süreli sorunların yanı sıra kalıcı ve risk taşıyan göz rahatsızlıkları ile de karşı karşıya kalınabilir. Yıl boyu süren tehlike karşısında bütün bir yıl boyunca koruma faktörünün oluşması gerekmektedir.

UV ışınlarının zararları

UV ışınlarına karşı oluşabilecek tehlikeler yaz aylarında direkt olarak gelen güneş ışınlarının yanı sıra diğer mevsimlerde de görülebilir. Yıl boyunca kalıcı hasarlara yol açabilir. Aslında açık havada bulunduğumuz süre boyunca doğrudan gelen veya yansıyan UV ışınları ile karşılaşabiliriz. Örneğin deniz mevsiminde isek plajda güneşlenirken gözümüze gelen plaj kumu UV ışınlarını yansıtır ve kışında kar dolayısıyla tabiatın beyaza boyandığı esnada da UV ışınları gözümüze yansıma yapmaktadır.

UV ışınlarına daha çok maruz gören ve etkilen genç yaşlardaki insanlar daha fazladır çünkü bu kişilerde göz bebekleri daha büyüktür, açık havada daha çok zaman geçirmektedirler ve güneş gözlüğü takmak istemezler hatta başlarını korumak için şapka takmaktan bile üşenirler. Görme kusuru olan çocuklara uygulanan UV ışınlarına karşı koruyucu etkisi olan kontak lens uygulaması yapılmadığı sürece UV ışınlarının zararlarına daha çok yakalanmaktadırlar.

Bunun için unutulmalıdır ki sadece yaz aylarında değil diğer mevsimlerde de gözlerimizde oluşabilecek hasarlara ve tehditlere yani tüm olumsuzluklara karşı koruyucu etkisi bilinen güneş ışınlarından koruma özelliği sağlayan UV ışınlarının etkisini zararsız hale getiren lenslerden yararlanmalıyız tabi tüm işlemlerin değerlendirilmesi ve sonucu gidilecek olan göz doktorundan sonra verilmelidir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst