Su Kilo Vermeye Yardımcı Olduğu Aşikar

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Tok hissetmeyi sağlıyor

Eğer diyet sırasında su içimi doğru bir şekilde kullanılırsa zayıflama için çok büyük faydaları olur. Su kalorisiz bir üründür. Üstelik içerisinde hiçbir yararsız bir madde bulunmaz. Suyun tokluk hissiniz arttırıcı özelliği vardır. Bu yüzden diyet sırasında bol su tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Böylece hem tokluk hissini artmış olur hem de vücutta doğru kimyasal enzim hareketi sağlanmış olur. Ayrıca metabolizmanın az ve sık uyarılması ile devamlılık sağlanmış olur.

Sindirime yardımcı oluyor

Yemekten önce içilen su iştahı azaltır ve tokluk hissi yaratır. Yemekten sonra içilen su ise gıdaların sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su kabızlık sorununu önler.


Enerjiyi arttırıyor

Su enerji vermez ancak susuz kalındığında enerji kaybına yol açar. Bunun nedeni sıvı kaybına bağlı olarak kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesidir. Kas hücreleri yeterince sıvı alamadığında “kas yorgunluğu” yaşanır ve kendinizi halsiz hissederseniz.

Metabolizmayı hızlandıyor

Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için ekstra enerji harcar ve bu işlem sırasında daha fazla kalori yakılır. Metabolizma soğuk su içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar. Yaklaşık 30-40 dakika sonra en yüksek noktasına ulaşmış olur. Bu kilo vermeye büyük bir etkisi olmayabilir ancak yakılan her ekstra kalori uzun dönemde fayda sağlar.


Günde en az 12 bardak su tüketmelisiniz

Su ihtiyacı kişiden kişiye değişir ancak yetişkin bireylerde ortalama iki üç litre suya ihtiyaç vardır. Doktorlar günde en az 12 bardak su tüketilmesi gerektiği vurguluyor. Ayrıca su içmek için susamak beklenmemeli. Ortalama her saat için 1 bardak su içilmelidir.Hürriyet
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst