Siyah Mamba Nedir? Siyah Mamba Hakkında Bilgiler

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Siyah Mamba zehirli yılanlar grubundan bir sürüngen türüdür , son derece zehirli olup dünyanın en zehirli yılanıdır ve dünyanın 2. en uzun zehirli yılanıdır ve diğer yılan türlerinden çok daha hızlıdırlar son derece tehlikeli bir hayvandır .

Siyah Mamba siyah ve yeşil renktedir ve bu renklerin tonlarındadır genellikle yeşil olurlar isminde ki siyah sıfatını ağzının içinden alırlar ağzının içi simsiyahtır , Mambaların boyları 2.5 metre ile 4.5 metre arasında değişir .


Siyah Mambaların dişleri 5 cm kadar uzundur ağızı kapalıyken dişleri içe doğru bükülür ancak ağzını açtığında bu dişler hiç bir şekilde bükülmez , Siyah Mambalar tek bir ısırıkta 350 ile 400 miligram zehir enjekte edebilir yetişkin bir insanı öldürmek için 15 ile 20 miligram kadar zehir yetmektedir ancak Mambalar ısırdığında çok büyük bir zehir enjekte ederler bu enjeksiyon kesilmezse devam eder o yüzden mambaların tüm ısırıkları ölümcüldür . Mambalar diğer yılanlara göre çok çevikirler bu yüzden yüksek bir hareket kapasiteleri vardır bu onlara uzun sıçrayışlar yapmalarına olanak sağlar o yüzden Mambalar genellikle avlarının baş ve boyun bölgelerine saldırırlar . Mambaların zehri felç edici bir nörasittir son derece güçlüdür kombine bir etki gösterir kısa zamanda tüm vücuda kan yolu ile yayılır pan zehiri olmasına rağmen çok hızlı bir etkileşimi olmasından dolayı kalıcı hasar bırakır .Siyah Mambalar eşleri ile birlikte yaşarlar ve çift olarak avlanırlar bazen tek de avlandıkları görülmüştür kemirgenlerden tavşanlara kuşlardan küçük memelilere kadar bir çok hayvanı avlayabilirler . Tüm yılanlar gibi yılan da avlarlar

Siyah Mambalar yılda bir kere yavrularlar bir seferde dişi mamba 9 ile 14 yumurta yumurtlayabilir yumurtaların büyüklüğü 7.5 cm dir kuluçka döneminde Erkek dişisini korur ve onu besler .

Siyah Mamba korkunç görünümü ve süper zehri bir çok popüler kültür öğesini harekete geçirmiştir NBA yıldızı Kobe Braynt'ın lakabı Siyah Mambadır ve Siyah Mambadan en çok bahsedilen film de hiç kuşkusuz Kill Bill filmidir orada Mamba hakkında geçen replik ;

"Çalılıklarda, sizi bir fil öldürebilir. bir leopar öldürebilir, ya da bir kara mamba öldürebilir. ama sadece mamba'nın öldüreceği kesindir. afrika'da zamanın başlangıcından beri bu böyle. lakabı da buradan geliyor: 'ölümün cisimleşmiş hali'. nörotoksik zehri doğadaki en etkili zehirlerden biridir. sinir sistemini etkiler ve kişiyi paralize eder. birey bilek ya da parmaktan ısırıldıysa, zehir insanı dört saatte öldürebilir. ama yüz ya da gövdeden alınan bir ısırık insanı 20 dakikada öldürebilir. tek bir ısırıkta zerk edilen zehir devasa boyutlarda olabilir. acilen panzehirle tedavi edilmezse, 10 ila 20 mg. arası insanlar için öldürücü olabilir. ama kara mamba bir ısırışta 100 ila 400 mg. arası zehir zerk edebilir."
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst