Pürizm (Arıtıcılık) [ Sanat Akımları

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Kübizm akımının bir parçası niteliğinde olan Pürizm akımı, Kübizm’e tepki olarak ressam Amedee Ozenfant ile mimar Le Courbusier tarafından yaratılmıştır.

Akımda sıklıkla kullanılan süs öznelerini reddeden Ozenfant ve Le Courbusier, eserlerinde sade ve net görünümlere ağırlık vermek gerektiğini savunmuşlardır.

Pürist sanatçılar, neşe ve haz arasına kesin bir çizgi çekerek değişmez nesneleri ifade etmişlerdir. Ölçüler ve sayısal düzen Pürizm akımında önem taşır.

Akımın savunucuları fonksiyonel bir stil geliştirmişler ve görsel sanatın asıl gayesinin mutlak uyum olduğunu sonuna kadar savunmuşlardır. Teknik bir sanat üslubuna sahip olan sanatçılar, sanatın insanlığın asıl ihtiyacı olduğunu kabul etmişlerdir. Fakat biçim, çizgi ve renk unsurunun kültürden kültüre değişmediğinin de altını çizmişlerdir.

Pürizm akımında biçim, tüm sanat unsurlarından üstte kabul edilir. Biçim, bir anlatım aracı değildir, bu sebeple sade ve düz bir şekilde ifade edilmesi gerekir. Borular ve benzeri dairesel nesneler akımda en fazla tercih edilen figürler olurken yaratılan işlerde siyah, beyaz, yeşil ve gri tonları hakimdir.
Akım, her dönem görebileceğiniz bir sanat anlayışını da vurgular.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst