Pişmeyen Nohutlar İçin Birebir Bir Yöntem

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Merhaba hanımlar, kuru fasulyelerde de olur ama eğer mevzu nohut yemeği ise yumuşamama çok sık karşılaşılan bir sorundur. Aslında bunun nohut ile alakası yok Türkiye’de yetişen nohut türleri ile alakası vardır. Türk baklagillerinden özellikle nohutlar çok sert bir yapıya sahiptir. Marketlerden farklında olmadan aldığımız ve kullandığımız ithal nohutların hemen yumuşamasının nedeni ithal olmalarıdır.

Peki, biz bu durumda yerli nohut kullanmayacak mıyız? Elbette kullanacağız. Yerli nohutlar çok eskilerden beri karbonat ile yumuşatılır. Hem ıslama suyuna hem de kaynama suyunu bir miktar karbonat ekler ve birkaç damla da limon ilave ederseniz çok kısa sürede yumuşadıklarını göreceksiniz.

Limon eklerken eğer tencerenizin boyutu ufaksa dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni sonradan giren limon karbonatlı suda kabarmaya neden olur. Taşma nedenli kazalar yaşanmasını istemeyiz.

Peki pişmeyen nohutlar için ne kadar karbonat kullanmamız gerekli?

Öncelikle karbonat çok fazla yemeklerde bulunmaması gereken bir madde ama nohut kaynama suyu süzüleceği için zaten az seviyede ekleyeceğimiz karbonatın da büyük bir kısmı gitmiş olacak bu sebeple endişe etmenize gerek yok. 2 su bardağı nohutu ıslatmak için yarım çay kaşığı ıslama suyuna yarım çay kaşığı da kaynama suyuna ekleme yapmanız yerli nohutların istenilen kıvamda yumuşamalarını sağlar
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst