Kur’an-I Keri̇m’i̇n Tari̇hi̇

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
İndiriliş Tarihi: Kur’an-ı Kerim 610 yılında Ramazan ayının Kadir gecesinde indirilmeye başlanmış ve 632 yılında tamamlanmıştır.

►Toptan indirilmeyişi: Kur’an-ı Kerim toptan inmeyerek kalplere iyice yerleşsin anlaşılsın ve kolay uygulansın diye parça parça inmiştir.

►Ayetlerin Mekki ya da Medeni Oluşu: Ayet ve surelerin bir kısmı Mekke’de diğer kısmı Medine’de indirilmiştir. Mekke’de inen ayetlere Mekki Medine’de inenlere ise Medeni ayet denir.

►Kur’an’ın Ezberlenmesi ve Yazılması: Kur’an ayetleri indiği sürece sahabe tarafından hem ezberlenmiş hem de yazılmıştı. Gelen vahiyleri kaleme alan yazıcılara ise vahiy kâtipleri denir.

►Kur’an’nın Kitap Hâline Getirilmesi ve Çoğaltılması: Değişik malzemeler üzerine yazılan Kur’an vahyin Peygamberimizin ölümüne kadar devam etmesi nedeniyle kitap hâline getirilememiştir.

Peygamberimizin vefatından sonra değişik nedenlerden dolayı kaybolur düşüncesiyle Hz. Ebu Bekir Dönemi’nde Zeyd bin Sabit başkanlığında kurulan bir komisyonla kitap hâline getirilmiştir.

Hz. Osman Dönemi’nde yedi nüsha olarak çoğaltılıp büyük şehirlere gönderilmiştir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst