Kışın Bisiklet Sürmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Birçok insan bisikleti hem bir ulaşım aracı hem de spor aracı olarak kullanmaktadırlar. Yaz ve bahar aylarında bisiklet sürenler, güzel havaların da etkisiyle bu aktiviteden büyük keyif almaktadırlar. Ancak kış aylarında bisiklet sürmek çoğu insan için işkenceye dönüşmektedir. Bunun sebebi, sürücülerin gerekli önlemleri almamasından kaynaklanmaktadır. Aslında gereken önlemlerin alınması durumunda, kış aylarında bisiklet sürmek çok keyif veren bir durumdur.Kışın Bisiklet Giyimi :Kış aylarında bisiklet sürerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri giyimdir. Bisiklet sürmek insan vücudu üzerinde oldukça fazla ısı üretmektedir. Bu ısının etkisi de terleme şeklinde olacaktır. Terlemeyi engellemek mümkün olmamakla birlikte, terlemenin zararlarını en aza indirmek gerekmektedir. Bunun için giysi seçimi çok önemli bir konudur. Bisikletçiler arasında kışın bisiklet giyimi konusunda yaygın olarak kullanılan 3 kat giyinme metodu, herkes tarafından tercih edilmektedir. Bu metoda göre en içte uzun kollu bir termal içlik, orta katmanda uzun kollu bir bisiklet forması ve en üstte bir bisiklet ceketi kullanılmaktadır. En alta giyilen termal içlik vücudu sarmalı ve mutlaka nefes alabilen (teri dışarı atabilen) özellikte olmalıdır. Orta katmanda giyilen bisiklet forması da aynı şekilde teri dışarı atabilen malzemeden üretilmiş olmalıdır. En üstte ise vücudu sıcak tutabilecek polar katmanına sahip, rüzgâr ve su geçirmeyen, nefes alabilir bir bisiklet ceketi kullanılmalıdır. Alt kısımda ise bacakları saracak bir termal tayt ve onun üstünde de kışlık bir bisiklet pantolonu ya da kalın bir eşofman altı giyilmesi yeterli olacaktır.

Kışın bisiklet sürerken ilk üşüyecek noktalar el ve ayak parmaklarıdır. Ayaklarda terlemeyi artıracak kalın çoraplar yerine, ince bir yün çorap ve ayakkabının üzerine geçirilen, rüzgâr ve yağmur geçirmeyen ayakkabı çorapları tercih edilebilir. Ellerde ise mutlaka rüzgâr ve yağmura karşı dayanıklı ve ısı yalıtımı olan bir eldiven kullanılmalıdır. Gözlük seçimi de kışın bisiklet sürenler için önemli bir konudur. Göz çevresini tamamen saracak şekilde ve camları takılıp çıkarılabilen gözlükler kullanmak gerekmektedir. Bu sayede gerektiğinde şeffaf, gerektiğinde de renkli camlar kullanılarak güneşten, rüzgârdan ve göze girebilecek her türlü nesneden korunmak mümkün olacaktır. Soğuk havalarda boyunluk kullanmak da bisiklet sürenleri hastalıklardan korumak için çok önemlidir. Boyun bölgesi, kulaklar, ağız, çene ve yüz bölgesi direk rüzgâra maruz kaldığı için kısa sürede üşümektedir. Bu bölgeleri koruyacak şekilde takılan bir boyunluk, rüzgârın etkisinden korunmayı sağlayacaktır.

Aydınlatma :Bisiklet sürücüleri için sadece kış ayları değil, tüm zamanlarda aydınlatma aksesuarları çok önemli bir ayrıntıdır. Kışın ise bu ayrıntı daha fazla önem kazanmaktadır. Araç sürücüleri genellikle bisikletlileri çok önemsememekte ve görmezden gelmektedir. Bu nedenle bir bisikletli, araçlara kendini gösterebilmek için aydınlatma konusuna çok önem vermelidir. Özellikle kış aylarında, gündüz saatlerinde bile yağışlı havalarda görüş mesafesi düşmektedir. Bu nedenle bisiklet üzerinde, aydınlatma mesafesi yüksek bir ön far ve arka tarafta görüne bilirlik mesafesi çok yüksek renkli bir bisiklet ışığı mutlaka olmalıdır.

Karlı Ve Buzlu Zeminlerde Bisiklet Sürme Önerileri– Kesinlikle hız yapılmamalıdır.
– Sakin bir şekilde pedal çevrilmeli, ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
– Virajlara girerken, normal durumlardan daha düşük hızla girilmeli ve bisiklet fazla yatırılmamalıdır.
– Kar ve buz üzerinde ani fren yapmaktan kaçınılmalı, düşük hızlarda gerekirse sadece arka fren kullanılmalıdır.
– Mümkünse karlı ve buzlu zeminler için özel olarak üretilen çivili kar lastikleri kullanılmalıdır
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst