İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Öğrenilmesi zor olan bir oya işidir. İğne oyasına başlamak için öncelikle iğne seçiminizi çok iyi yapmanız gerekiyor.

Küçük ve ele oturmayan iğneler, iş esnasında parmağınıza zarar verebilir ve geçici rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. İğne seçiminizi, renkli ve özel tasarlanmış iğnelerden yana kullanabilirsiniz. İğnenin yanında ip seçimi de bir o kadar önem arz etmektedir. İpin polyester olması, yeni başlayanlar için kolaylık sağlayacaktır.

Alıştırma yapılacak olan bez, mutlaka esnek bir kumaş parçası ya da tül olmaması gerekiyor. Esnek ya da rahat katlanmayan kumaşları tercih etmeniz, kolay öğrenme açısından belirleyici rol oynayacaktır.


zrpNnPT.jpg


Öncelikle ipi, kumaşın üzerine koyup parmağınızla bastırarak tutmanız gerekiyor. Sonra iğneyi, ipin altından geçirilmek suretiyle kumaşa batıracaksınız. İp, mutlaka iğnenin üzerinde olmak zorundadır çünkü düğüm atma işi bu sayede gerçekleşir. İğnenin uç kısmından tutup yavaşça düğüm atma detayını da atlamadan çekeceksiniz.

Küçüldükçe düğüm oluşacak ve bu sayede ilk ilmek atılmış olacaktır. İğne oyasında en önemli rol, düğüme aittir. Öyle ki siz, düğümlerinizi doğru ve yerinde atarsanız iğne oyanız da başarılı bir şekilde kendiliğinden oluşacaktır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst