Fovizm (Renk İçin Renk) [ Sanat Akımları

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Fovizm akımı, empresyonizme tepki olarak doğan akımlardan bir diğeri. Akımda salt renkler, duyguları ifade etmek için araç olarak kullanılmıştır.

Ortaya çıkan eserlerin birkaç renkle sınırlı olduğunu söylemek mümkün. Tüpten çıkan boyalar direkt olarak eserlerde kullanılmış ve bunun yanı sıra üç boyutlu mekan anlayışı da ortadan kalkmıştır.

Fovist sanatçılar resimlerini ''renk için renk'' ilkesiyle çizmiştir. Bu ilke, diğer sanatlarda mevcut olan ''sanat için sanat'' anlayışının bir uzantısıdır. Fovizmde sürrealizm, mariyerizm ve soyut dışa vurumculuk akımlarının etkileri bariz bir şekilde görülür.

Fovizm Nedir?

Fovizm kelimesinin kökeni Fransızca bir sözcük olan Fauves'tir. Fauves, yırtıcılar ve vahşiler anlamına gelir. Bir sanat eleştirmeni tarafından topluluğa verilen isim, başta Henri Matisse olmak üzere akımın temsilcileri tarafından beğenilmiştir.

Eleştirmenin sanatçılara bu ismi vermesinin nedeni ise kaleme aldığı bir yazıda belirttiği üzere, ressamların ''renkleri vahşice'' kullanmasıdır. Klasik resmin tüm kurallarına meydan okuyan fovistler, özgün bir tarz ve üslup yakalamıştır. Bu orijinal tarz, Kübizm akımının doğmasında da etkili olmuştur.

Fovizmi, diğer modern sanat akımlarından ayıran birçok özellik bulunuyor. Bunlardan bir diğeri de nesne-renk uyuşmazlığıdır.

Dünyada ilk defa fovist sanatçılar nesneleri, portreleri ve figürleri farklı renklerde çizmiştir.
Örneğin 20. yüzyılın başına kadar ''güneş'' sarı ve turuncu renklerinde çizilirken, bir Fovist ressam, mor renkli güneş çizmiştir.
Atların yeşil, dağların pembe ya da kaplumbağaların simsiyah çizildiği bu akım, klasik resmin temsil ettiği tüm tabuları yıkmayı başarmıştır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst