Fillerin Kanser Olmadığını Biliyor Muydunuz?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Büyük cüsseleri ile bildiğimiz hayvanlardan filler, neredeyse hiç kansere yakalanmıyor.

Filler büyük cüsseleri sebebiyle insanlara oranla 100 kat daha fazla hücreye sahiptir. Aslında bu kansere yakalanmak ve kanserin yayılması için uygun ortam oluşması demektir. Ancak bu bilgiye rağmen fillerin neredeyse hiç kansere yakalanmadığını biliyor muydunuz? Bilim adamlarına göre filler kanser düşmanı yaratıklardır ve oluşan kanser hücrelerini önceden fark edip öldürebilirler.

Filler neden kanser olmaz?

Fillerin genlerini inceleyen bilim adamları fillerin DNA'larında tümorlü hücreleri kansere dönüşmeden önce durdurabilen bir gen olduğunu gördüler. Her şey kanseri azaltan ve hatta önleyebilme özelliğiyle tanınan protein sayesinde oluyor. Adı p53 olan bu proteinden insanlarda sadece iki kopya varken fillerde ise en az 40 adet gen kopyası vardır. Bu durum da filleri kansere karşı savaşabilme hususunda başarılı kılmaktadır. Ayrıca filler zarar görmüş hücreleri tespit edip kanser riski karşısında hücreleri tamir edebilmektedir. Kanser oluşumu söz konusu olduğu anda da o hücreyi hemen öldürebilirler.


İnsanlar için ne yapılabilir?

Şu anda insanlar için uygulanan kanser önleme yöntemi hücrelerin bölünmesini önlemek. Halbuki uzmanların fikrine göre hücreleri öldürmek gerekmektedir.

Uzmanların görüşüne göre daha fazla p53 üreterek canlıları hayatta tutmak en etkili çözüm olacaktır. Bu fillerin doğasında olan bir durum. Eğer filler böylesine güçlü bir koruyucuya sahip olmasaydı soyları çoktan tükenmişti.

Doğa aslında her şeyin çözümünü kendi içinde barındırıyor. Uzmanalara göre fillerden sonra diğer hayvanlar da incelendiğinde insanlar için en doğru çözümler bulunacaktır. Tüm bu çalışmalar sonucunda belki de kansersiz bir hayat mümkün oqlabilecektir
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst