Ekspresyonizm (Dışavurumculuk) [ Sanat Akımları

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Ekspresyonizm akımı politik ve ekonomik sorunların sıklıkla gündemde olduğu 20. yüzyılın başlarında ilk kez Almanya’da ortaya atılmıştır.

Empresyonizm’in natüralizm ve pozitivizm akımlarına tepki olarak doğduğunu söyleyelim. 20. yüzyılın en etkili sanat akımlarından biri olarak kabul edilen ekspresyonizmde, doğa olduğu gibi yansıtılmaz, duygular ve iç dünya daima ön plandadır. Sanatçılar, eserlerinde doğayı bireysel estetik anlayışlarına göre dizayn ederler ve nesnelerin görünüşlerini deforme etmekten geri durmazlar. Akım, nesnelerin göründüğü gibi olmadığını savunur ve nesnenin sanatçıda bıraktığı etkinin esere aktarılması gerektiğini vurgularlar. Sanatçının kişisel duygularının en iyi biçimde yansıtılması için geleneksel kuralların dışına çıkılmalı ve gerçeğin biçimi tamamiyle bozulmalıdır.

El Greco ve Matthias Grünewald gibi ressamların eserlerinde de dışavurumcu bir etki görmek mümkündür. Fakat, 20. yüzyıldan sonra ortaya konan eserler ekspresyonist olarak adlandırılır. Resim sanatından edebiyata, heykelden mimariye ve tiyatroya dek pek çok dalda ekspresyonizm etkisinde eserler üretildiğini söyleyebiliriz.

Akımın en ünlü temsilcilerine Edward Munch, Oscar Kokoschka, Ernst Ludwig Kirchner, Ernst Barlach, Georg Kaiser, Ernst Toller, Franz Kafka, August Stramm ve Ernst Stadler örnek verilebilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst