Ebegümecinin Faydaları | Ebegümecinin Zararları

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Ebegümecinin Faydaları
Sağlık açısından birçok faydası olan ebemgümeci bitkisi althaea, mellow, marshmallow olarak da bilinmektedir. Daha çok meralarda ve yerleşim yerleri dışında hayat bulur. Ebegümecinin boyu ortalama 20-30 santimetreye kadardır. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Çiçekleri kıllı ve yıldızımsı desenlere sahiptir.

Ebegümecinin sağlık açısından birçok faydası vardır. Modern tıp tarafından bazı ilaçlarda kullanılan ebegümeci, gıda sektöründe de farklı ürünlerde kullanılmaktadır. Ebegümecinin kökleri ve sapları, özellikle cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılır.

Şimdiye kadar ebegümeci hakkında yapılan laboratuvar çalışmalarına göre kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve sodyum içerdiği belirlenmiştir. Özellikle sodyum açısından oldukça zengin sayılır.

Ebegümecinin Sağlığa Faydaları
Ebegümecinin içerdiği mineraller sağlık açısından bazı faydalar sağlamaktadır. Özellikle cilt ve saç sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ebegümecinin genel sağlığımıza faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
Cilt Sağlığına Faydaları: Ebegümecinin cilt sağlığı açısından birçok faydası vardır. Ciltteki şişmelerin azalmasına yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinin bağışıklıklarının artmasına yardımcı olduğu gibi serbest radikallerin verdiği zararı azaltabilir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Ebegümeci aynı zamanda ciltte meydana gelen yara ve yanıklara karşı da tedavi amaçlı kullanılabilir. Bunun için ebegümecini kaynatarak lapa halinde cildin etkilenen kısmına uygulamanız yeterlidir.
Ebegümecinin Saç Sağlığına Faydaları: Ebegümecinin 2-3 dakika suda kaynatılarak saçlara uygulanması hem saçların temizlenmesine hem de kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu işlem, kaşıntı sorunlarının giderilmesini sağlar ve kafa derisindeki yağların temizlenmesini sağlar. Ayrıca saçı yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazandırır. Ebegümeci, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine yardımcı olur.
Sindirim Sistemi ve Mide Sağlığına Faydalıdır: Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin mide sağlığını koruduğunu savunmaktadırlar. Hatta bir kısım sağlık uzmanları gastrit hastalığına iyi geldiğini belirtmektedirler. Bunun dışında bağırsak sağlığını da korumaya yardımcı olur. Kaynatılarak içildiğinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.
Solunum Yolu Sistemi İçin Faydalıdır: Ebegümecinin özellikle üst solunum yolları için faydalı olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Göğüs yumuşatan, balgam söktüren ve öksürüğe iyi gelen ebegümeci, solunum yolları rahatsızlıkları için birebirdir.

Ebegümecinin solunum yolu sağlığı için ayrıca tüketim şekli de önemlidir. Bunun için ebegümeci sonbahara doğru toplanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Kurutulmuş olarak uzun süre muhafaza edilmesi kolaydır. Kullanmak istediğiniz zaman 1 yemek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri karıştırarak 1 bardak suda 15 dakika demlemeye bırakın. Günde ortalama 3 bardak tüketmeniz yeterlidir.
Ateş Düşürücü Özelliği Vardır: Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Bunun yanında üşütmeden kaynaklanan ateş düşürücü özelliği vardır. Terleme sonucu bünyenin rahatlamasını sağlar.
Kolesterol ve Kan Basıncı: Birçok kaynak ebemgümecinin kolesterol ve kan basıncı için de faydalı olduğunu belirtmektedir. Fakat sağlık uzmanları bu konuda farklı görüşleri savunmaktadır. Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin kolesterol ve kan basıncını olumsuz yönde etkilediğini savunmaktadırlar. Kolestrol ve kan basıncı için ebegümecinin dozunun ayarlanmasının zor olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden ebegümecinin bu faydasını not olarak düşüyoruz ama bir sağlık uzmanının kontrolü dahilinde tüketilmesini öneriyoruz.
 
Konu Sahibi
anqeL

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Ebegümeci Çayının Faydaları
Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisinin kaynatılarak demlemeye bırakılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından faydaları ebegümeci bitkisinin faydalarına benzerdir. Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisine oranla daha yaygın olarak tüketilir. Ebegümeci çayının birçok faydası vardır.

Ebegümeci çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:
Kan basıncını düzenler. Ebegümeci çayının kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğuna inanılır. Amerika’da bu konuyla alakalı yapılan birçok bilimsel araştırma ebegümecinin kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Tufts Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, ebegümeci çayı kan basıncını 10 puan düşürebilmektedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon hastalıklarına da iyi gelmektedir. Sağlık açısından 1 hafta boyunca günde üç bardak tüketilmesinin bir risk taşımadığı düşünülür.

Ebegümeci çayının kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı bünyeyi korur ve damarların hasar görmesini engelleyebilir. Vücutta kötü kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Tip 2 diyabet hastalarının üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ebegümeci çayı diyabet hastalığına iyi gelmektedir.

Ebegümeci çayı karaciğeri korur. Bu konuyla alakalı yapılan çalışmalar ebegümeci çayının antioksidan özelliklerinin karaciğeri hastalıklardan koruduğu ortaya konulmuştur. Antioksidanlar vücutta doku ve hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder.

Ebegümeci çayı kanserden korur. Antioksidan özelliğinden dolayı aynı zamanda kansere neden olan serbest radikallerin etkisini kırarak kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Ebegümeci çayının C vitamini açısından zengin olması, alerjik hastalıklara karşı bünyenin korunmasını sağlar. Ebegümeci çayı, soğuk algınlıklarının neden olduğu ateşli hastalıklar başta olma üzere alerjik hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur.

Ebegümeci çayı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bazı sağlık uzmanları tarafından ruh hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyon ve strese karşı etkilidir. Sinir hastalıklarından kaynaklanan kramp ağrılarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Sindirim sistemi sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Ebegümeci çayının kolorektal kanseri önleyici özelliği vardır. Çok etkili bir idrar söktürücüdür.

Sporcular tarafından yaygın olarak tüketilir. Bünyenin sıvı ihtiyacını karşılar ve yaz aylarında buz konularak veya soğutularak tüketildiğinde hararet giderici özelliği vardır. Ayrıca soğuk içecek olarak tüketildiğinde yorgunluğun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ebegümeci çayı aynı zamanda kilo vermek isteyenler için etkili bir içecektir. Bağırsak hareketlenmesini arttırdığı için bu durum kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun yanında besinlerin emilimini kolaylaştırması da kilo vermeye yardımcı olur.
Ebegümecinin Zararları

Ebegümeci ve ebegümeci çayının sağlık açısından birçok faydasının olduğunu hep birlikte inceledik ama bazı durumlarda ebegümecini tüketiminin riskleri vardır.

Ebegümeci özellikle yanlış ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. Birçok sağlık uzmanı, ebegümecinin 1 haftadan fazla tüketilmesini önermemektedir. Çay olarak tüketildiğinde ise günde 3 bardak sınırı aşılmamalıdır. 3 bardak çay ise güne yayılmalı, arka arkaya içilmemelidir.
 
Konu Sahibi
anqeL

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Ebegümecinin zararları şu şekilde sıralanabilir:
Ebegümecinin kan basıncını düşürücü özelliği bulunduğundan düşük kan basıncı sorunu olan kişilerin ebegümeci tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü mevcut sorunu daha da arttırır ve bu durum kalp ve bünyeye zarar verebilir.

Gebelik döneminde olan anne adaylarına ebegümeci tüketimi tavsiye edilmez. Rahim ve o bölgede kan akışını arttıracağı için düşük yapma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde ebegümeciden uzak durulması gerekir.

Sinirsel sorunları olan kişilere önerilmez. Özellikle epilepsi hastalarının doktorlarına başvurmadan ebegümeci tüketmeleri asla önerilmez. Bazı durumlarda sağlıklı insanlarda sarhoşluk hissi ve halüsinasyona neden olabilmektedir.

Ebegümeci çayı bazı insanlarda gözlerde kaşıntı, kızarıklık, nezle ve sinüs sorunları gibi alerjik problemlere neden olabilir.
Tavsiyeler

Ebegümeci ve ebegümeci çayının sağlık açısından birçok faydası olduğunu gördük. Sağlık uzmanlarının büyük bir bölümü günde en fazla üç bardak ve 1 hafta boyunca tüketilmesini önermektedirler. 1 haftadan sonra tüketimi mutlaka durdurulmalıdır. Ebegümecinin kurutulduktan sonra tüketilmesi önerilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst