Çanakkale Şehitliği

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
Osmanlı Devleti'inin 1. Dünya Savaşı'nda büyük bir direniş örneği göstererek teslim etmediği cephe olarak İngilizler'e "Çanakkale Geçilmez" dedirten güçlü şehir. Savaşın izlerini anıtlar ve şehitliklerde taşıyan Çanakkale, aynı zamanda işgalci devletler için de büyük bir öneme sahip. İngilizler ve Anzak askerlerinin torunları, her yıl atalarını anmak için 25 Nisan'da Gelibolu'ya akın ediyorlar.

WItH1_1596014143_7164.jpg

Çanakkale, tarihi ve manevi değerinin yanı sıra caddeleri, limanları ve plajları ile herkesi mest ediyor. Hem kültür hem de huzur verici bir tatil rotası arıyorsanız Çanakkale gezisi yazımız tam size göre. İşte Çanakkale'de gezilmesi gereken yerler listesi...

Çanakkale Şehitlikleri

Marmara Denizi ile Ege Denizi'nin birleştiği noktada bulunan Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Muharebeleri'ne sahne olmasıyla tarihte önemli bir yere sahiptir. Muharebelerde şehit düşen askerlerin ebedi istirahat yeri ve anılarına yapılmış birçok anıt da Gelibolu'da her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Çanakkale'ye gitme planları yaptığınızda şehitlikler, rotanızın ilk sırasında yer almalı.

Şehitlikleri gezmeye ilk olarak muharebede şehit düşen Türk askerlerinin anısına inşa edilmiş Çanakkale Şehitler Abidesi'ni ziyaret etmekle başlayabilirsiniz.

3NM7m_1596014192_8556.jpg

Gelibolu'nun ana ziyaret noktası olan Şehitler Abidesi, mimarı Doğan Erginbaş tarafından "Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini temsil ediyor." şeklinde tasvir edilmiştir. Abide'nin arka tarafında yer alan sembolik mezarlarda ise 59 bin 408 şehidimizin isimlerini görebilirsiniz.

57. Alay Şehitliği, 1. Dünya Savaşı'na kadar hiçbir savaş tecrübesi bulunmayan askeri birliğin anısına inşa edilmiş sembolik bir mezarlıktır. Asıl şehitlik Çataldere Vadisi içerisinde yer almaktadır. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal'in ilk kez cesaretinin ve büyük önderliğinin öne çıktığı birlik, Anzak askerlerini ilk karşılayan ve Çanakkale'ye geçit vermeyen büyük Türk kuvvetleri olarak anılmaktadır. 57. Alay Şehitliği, namazgah, şadırvan, ana mezarlık ve büyük anıttan oluşmaktadır.

OPse5_1574344631_6111.jpg

Conkbayırı, Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyaları, Kilitbahir ve siperler, Çanakkale'de görmeniz gereken diğer önemli değerlerdir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst