Avustralyalı Kelpie

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Avusturya'da bu köpeklerin Dingo ile Border Collie'nin kırması olduğuna inanılır. fakat bazı bilgiler bu cinsin Rutherford soyundan İngiliz Kuzey Country Collielerinden geliştiğini kanıtlar.Avustralya'ya 19. yüzyılın ikinci yarısında getirildiler. Bugün yaklaşık 100,000 Avustralya çoban köpeği Avustralya kıtasında yaşamaktadır.

Görünüşleri tilkiye benzeyen çok güzel köpeklerdir.HAreketli,çevik,zekidirler.Eğitilmeye müsaittler.Yaptıkları her ne olursa olsun mutlaka severek ve çoşkuyla yaparlar.
Bu köpekler apartan hayatı için uygun sayılmazlar.Açık havada koşup çalışmayı seven köpeklerdir ve böyle mutlu olurlar.Sıcak veya soğuk iklimle yerlerde yaşabilirler tü yapıları buna müsaittir.Bu cins köpeklerin egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır,iş yaparak mutlu oldukları için açık arazilerde yorulana dek koşabilirler.
Çoban köpeği olarak oldukça başarılıdırlar,bu köpekler tek bir sahibe sadık kalmayı severler.Sahipleri tarafından yapılan herhangi bir işarete çok uzaktan da olsa anında karşılık vermeye hazırdırlar.Yavruluktan itibaren çocuklarla beraber yeiştirilirlerse çocuklara karşı sabırlı olurlar.Bağımsızdır ve onu idare edeni memnun etmekten çok kendi için çalışmayı tercih eder.Avustralya'nın sıcak havasına güm içinde hiç durmadan çalışabilirler.Avustralya çoban köpekleri agresif bir ırk değildir ama gerektiğinde çok korumacı olabilirler,ailesini ve mal varlığını kendini feda ederek korur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst