Atlarda Anksiyete Sağaltımı Nasıldır?

anqeL

Paylaşımcı Üye
Katılım
28 Eyl 2023
Mesajlar
1,087
Tepki
86
Atlarda anksiyete sağaltımı nasıldır?

Genel olarak bahsedecek olursak; özellikle sıcak kanlı at ırkların (İngiliz,Arap,Ahal Teke) çokça insan fobisi ve buna bağlı agresyonlar şekillenebiliyor.Fobinin şiddetine göre tedavi yaklaşimları farklı olacaktır.Yoğun anksiyete ve agresyon durumlarında medikal yollara başvurulabilir.
İnsan fobisi olan bir atla birebir özel biri ilgilenmeli ve at önemli ölçüde düzelmedikçe yanına bakıcısından başka hiç kimse yaklaşmamalıdır.

Anksiyeteli bir at yanına yaklaştığınızda hızlı bir şekilde arkasını dönüp sizden uzaklaşacaktır, yaklaşırsanız size çifte atabilir, kapalı bir alandaysa duvarları tırmanmaya/atlama çalışacak kadar kaçmak isteyebilir.Anksiyete ile birlikte agresyon da şekilleniyorsa ilk olarak kulak kısıp üzerinize doğru koşabilir,ısırabilir,çifteleyebilir sonu ölümle biten kazalara neden olabilir.

İlk olarak sadece rasyonuyla, beslenmesiyle ilgilenerek görsel olarak yer edinin.Sonra zamanla yavaş yavaş sakinleştirici ıslıklarla can güvenliğinizi sağlayarak yaklaşmaya ve yedek ipiyle tutmaya çalışın.

Buna izin verirse büyük bir adım atmış olacaksınız.
Yedek ipiyle tutulmasına izin verdikten sonra sessiz bir alanda elde otlatıp gezdirmeli ve yavaş yavaş tımar yapmaya da başlamalısınız.

Tımara izin verdiği zamanlar da gelince anksiyetesini önemli ölçüde tedavi etmişsiniz demektir.Rasyonundaki vitamin,mineral dengesi de çok mühimdir.Veteriner hekimin ve antrenörün uygun önerilerine göre hateket edip birlikte bir yol haritası çizin

alıntı.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst