18 Mayıs Atatürk Günlüğü

Asrevya

Paylaşımcı Üye
Katılım
30 Eyl 2023
Mesajlar
1,532
Tepki
43
1938 - Atatürk'ün, Çankaya'da Yugoslavya Savunma Bakanı Orgeneral Mariç'i kabulü.

1936 - Atatürk'ün, akşamüzeri otomobille Ihlamur Kasrı'na gidişi, daha sonra Beyoğlu'nda bir gezinti yaparak Dolmabahçe Sarayı'na dönüşü.

1935 - Atatürk'ün, Sakarya motoruyla Kadıköy ve Moda'ya kadar gezinti yapması.

1933 - Çankaya'da akşam, Atatürk'ün sofrasında Abdülhak Hâmit (Tarhan) ve eşi Lüsyen Hanım'ın da davetli olarak bulunuşu.

1932 - Atatürk'ün, saat 11.00'de Çankaya'dan yürüyerek Edirne Milletvekili Şakir (Kesebir) Bey'in evine gidişi, bir süre dinlendikten sonra tekrar Çankaya'ya dönüşü.

1928 - Atatürk'ün, Romanya Elçisi Filality'nin yenilenen güven mektubunu kabulü.

1927 - Cumhurbaşkanlığı için Almanya'da yaptırılan hususî vagon, Ankara'ya getirilişi.

1926 - Atatürk'ün, akşamüzeri Konya'ya gelişi ve geceyi burada geçirişi.

1921 - Fransız edibi Pierre Loti'nin, Atatürk'e mektubu.

1919 - Bandırma vapurunun, saat 12.00 sıralarında Sinop limanına girişi (Şiddetli fırtına sebebiyle Atatürk karaya çıkmamış, ancak, Üsteğmen Hikmet (Gerçekçi) Bey'i, vapuru yanaşan bir sandal aracılığıyla kıyıya göndererek, Samsun'daki Tümen Komutanlığı'na, -gelmekte olduklarını bildiren- bir telgraf çektirmiş, sonra yola devam edilmiştir.

Atatürk'ün, kendisini karaya davet eden Sinop Mutasarrıfı Mazhar Tevfik Bey'e Bandırma vapurundan gönderdiği kart: "Sinopluların hakkımda gösterdikleri duygulara teşekkür ederim. Rahatsızlığım dolayısıyla davetlerine uyamadığımdan üzgünüm. Kendilerine selâm ve sevgilerimin iletilmesini rica ederim." [Kocatürk]

1919 - İşgale karşı tüm Anadolu'da protesto mitingleri yapılıyor. Erzurum'da yapılan gösteride Dursunzade Cevat (Dursunoğlu), tek çarenin silahlanıp, düşmana karşı koymak olduğunu dile getirdi.

İstanbul'da Ömer Besim Paşa'nın yönetiminde toplanan binlerce Darülfünun öğrencisi işgali lanetledi.

Bandırma vapuru ile yola çıkan Mustafa Kemal Sinop'a geldi.

1917 - Başkomutanlık Vekâleti'nin, 2. Ordu Komutanlığı'na, Ruslarla karşılıklı konuşmalar yapılarak ateşkes teklifinde bulunulması hakkında emri.

1916 - Atatürk'ün, beraberindekilerle sabah Kulp'tan Diyarbakır'a hareketi.

1915 - Kemalyeri'nden ayrılan Atatürk'ün, 19. Tümen'e ait siperleri dolaşarak subay ve erlerle görüşmesi ve kuvvetlerini yeni bir taarruza hazır hale getirmesi.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst