Atatürk' Ü Anlamak

anqeL

Paylaşımcı Üye
Tepki
86
İlkokuldan üniversiteye kadar hep Atatürk'ü okuduğumuzu sanarız. Hayatını bildiğimizi sanarız. Tarih kitaplarının sayfalarıyla öğrendiğimiz Atatürk hep aynı cümlelerle karşımıza çıkar. Belki de bu yüzden bunca yıl geçmesine rağmen hala O'nu anlamıyoruz ve O'nu anlamadığımız için bu haldeyiz. Oysa ki Atatürk'ü anlatan öyle güzel kitaplar var ki. Biraz okuma hevesimiz olsa, biraz kulaktan dolma bilgilerle yetinmeyip bir iki sayfa çevirmiş olsak, olduğumuz yerde debelenmeyi hatta geriye gitmeyi bırakacak, o muasır medeniyetler dediğimiz seviyelere çıkacağız.

Bir Falih Rıfkı Atay'dan (bkz: Çankaya), Lord Kinross dan (bkz: Atatürk), Nurullah Aydın'dan (bkz: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Diyor ki), Yaşar Gürsoy'dan (bkz: Atatürk ve Berberi), (bkz: Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker), Cemal Granda'dan (bkz: Atatürk'ün Uşağı İdim), Berthe Georges-Gaulis (Çankaya Akşamları)...

Montesque - Kanunların Ruhu. Bu kitabı okumadan Atatürk'ün Cumhuriyet ile ne kastettiğini anlamak zor.

Ziya Gökalp - Türkçülüğün Esasları - milliyetçiliği biliyorum zannediyorsunuz ama aslında bilmiyorsunuz. Mesela neden kılık kıyafet devrimi yapıldı? Bu kitabın okunması lazım.

Platon - Devlet - düşünüyorum zannediyorsunuz ama düşünmek daha farklı bir şey. Bu kitabı okuyunca düşünmek, mantık yürütmek eyleminin neye benzediğini öğreneceksiniz. Atatürk'ün "sağlam kafa sağlam vücutta olur" lafı da Platon'dan alıntı. Türk sanat müziğinin yasaklanışını hatırladınız mı? Bu kitapta bu da var. Platon bir milletin müziğini değiştirmeden rejimini de değiştiremezsiniz diyor. Bu kitabı bir kaç yıl arayla iki kez okuyun...
Okusak O'nu sadece saygıyla anmayacak, saygıyla anlayacağız da. Hiç birini okumasanda bir (bkz: Nutuk) Oku güzel kardeşim. Atatürk'ü anmaktan öteye geç. Atatürk'ü anla...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar